JUDr. Petr Toman se zúčastnil živého vysílání pořadu Máte slovo s M. Jílkovou. Spolu s Robertem Pelikánem – ministrem spravedlnosti, Pavlem Blažkem – exministrem spravedlnosti a poslancem ODS, Ivo Ištvanem – vrchním státním zástupcem, VSZ v Olomouci, Zdeňkem Koudelkou - bývalým náměstkem nejvyšší státní zástupkyně a Robertem Šlachtou – bývalým ředitelem ÚOOZ diskutoval na téma "Policie a státní zastupitelství - slouží spravedlnosti nebo mocenským zájmům?".

"Reorganizace policie v polovině loňského roku, konkrétně sloučení dvou elitních útvarů, vyvolala obavy, že šlo o účelovou akci. Proto byla sestavena sedmičlenná sněmovní komise, vybraná ze zástupců všech parlamentních stran, aby prošetřila všechna podezření související s touto změnou. Po několika měsíčním šetření dospěla komise k verdiktu. Výsledek – dvě trestní oznámení a návrh pro Sněmovnu na novelizaci trestního práva. Změna by se měla týkat způsobu vyšetřování trestné činnosti a omezit pravomoci státních zástupců. Sněmovna doporučení komise odsouhlasila a požádala vládu o úpravu trestního řádu a to do tří měsíců.

Slouží skutečně Police a státní zastupitelství spravedlnosti nebo mocenským zájmům? Omezí se společně s pravomocemi také nezávislost státních zástupců a podpoří korupční jednání v řadách policie? Nebo naopak donutí k větší odpovědnosti? Pomohou přísnější pravidla pro žalobce zkvalitnění vyšetřování anebo se naopak více umožní zločincům unikat spravedlnosti? Je současný systém příliš benevolentní a stojí za justičními omyly? Nebo je zde snaha jak ovládnout naši justici politicky?"

Na záznam vysílání a průběh celé žhavé debaty se můžete podívat ZDE.

O debatě se také můžete dočíst v článku na webovém serveru Parlamentnílistiny.cz: „Nemluvte tady o kabelkách!“ U Jílkové se drsně pohádali Šlachta, Ištvan, Pelikán a Blažek. Vytáhla se kauza Nagyová, úniky informací i neveřejné rozhovory, či v článku na serveru EuroZprávy.cz:  Chcete tu mít KLDR? Policie je neschopná, výsledkem jsou kabelky Nagyové, padlo u Jílkové. Pak se opět začalo křičet