Nemovitostní právo

Investice do nemovitostí je zásadní rozhodnutí, ať už kupujete byt, dům nebo pozemek pro osobní potřebu nebo jako investici. Znamená to projít mnoha právními a finančními úvahami, které mohou být zdlouhavé a složité. Totéž platí, pokud nemovitost pronajímáte nebo se pouštíte do významného developerského projektu. Zde vám může zkušený advokát posloužit jako neocenitelný partner při orientaci ve složitých transakcích s nemovitostmi a při ochraně vašich zájmů.

Nejčastěji řešené problémy

  • komplexní právní služby týkající se nemovitostí
  • příprava dokumentace související s prodejem a jiným právním nakládáním s nemovitostmi (např. věcná břemena, rekonstrukce, výstavba, spoluvlastnictví)
  • příprava dokumentace související s pronájmy bytových, kancelářských, obchodních a průmyslových prostor
  • právní rámec financování nemovitostních projektů včetně zajištění
  • stavební právo
  • katastrální právo
  • komplexní poradenství v rámci realizace developerských projektů
  • komplexní due diligence developerských projektů a nemovitostí
Odborníci na vaší straně

Naši odborníci na nemovitostní právo

Reference

Naše práce mluví za nás

Airbnb

Finanční správa ČR získala dostatek údajů o poskytovatelích ubytování, díky kterým dokáže tyto poskytovatele identifikovat a ověřit, zda splnili, či plní všechny své daňové povinnosti.

V této souvislosti jsme převzali zastoupení již několika klientů, kterým, ve spolupráci s naší partnerskou daňovou a účetní společností, poskytujeme především:

•             poradenství stran zákonných povinností (živnostenské oprávnění, autorský zákon aj.)

•             zastupování před finančním úřadem a dalšími státními orgány

•             poradenství v oblasti dani z příjmu

•             registrace plátce DPH

•             registrace identifikované osoby

Článek k dané problematice JUDr. Šefrny a JUDr. Zíkové si můžete přečíst zde.

Více >

Obec Jiřice

Od roku 2016 poskytujeme právní služby Obci Jiřice v právních sporech, zejména ve sporech v souvislosti s určením vlastnických práv k lesním pozemkům.

Více informací najdete na straně 8 časopisu obce Jiřická Lípa.

Více >

Rezidence Rybalkova

Naše advokátní kancelář poskytuje komplexní právní služby developerskému projektu Rezidence Rybalkova. Jedná se o rekonstrukci čtyřpatrového činžovního domu z roku 1896 v centru Prahy. V domě se připravuje výstavba 13 bytových jednotek a sklepů v suterénu domu.

Více o projektu se můžete dočíst ZDE.

Více >

Městská část Praha 9 - pozemky

Od začátku roku 2018 poskytujeme právní služby Úřadu městské části Praha 9 v souvislosti se záměrem Městské části nabýt vlastnické právo k několika pozemkům. Součástí námi poskytovaných právních služeb je mimo jiné i zrevidování podkladů týkajících se právního stavu nemovitostí před převodem vlastnického práva na klienta, stejně jako příprava veškeré dokumentace související s převodem.

Více >

Městská část Praha 9 - územní areál "Praga"

Naše advokátní kancelářI poskytovala v roce 2017 právní služby Úřadu městské části Praha 9 v souvislosti s transformací území areálu „Praga“ a s tím spojenou změnou územního plánu. Součástí námi poskytovaných právních služeb bylo připravení smluvní dokumentace vedoucí ke smluvnímu zajištění veřejného zájmu souvisejícího se změnou územního plánu na pozemcích, a to vybudování muzea autopraga, zachování sportoviště pro rugby Praga, územní rezervy pro školskou infrastrukturu a ve spolupráci s Hlavním městem Praha galerii moderního umění.

Více >

Domy PRKNOVKA s.r.o.

Naše advokátní kancelář poskytuje komplexní právní služby společnosti Domy PRKNOVKA s.r.o.. Námi poskytované právní služby se týkají zejména developerského projektu Domy PRKNOVKA s.r.o.  – výstavby a prodeje rodinných domů a pozemků pro stavbu rodinných domů.

Více >

Domy KOLOVRATY s.r.o.

Naše advokátní kancelář poskytuje komplexní právní služby společnosti Domy KOLOVRATY s.r.o.. Námi poskytované právní služby se týkají zejména developerského projektu Domy KOLOVRATY s.r.o. v rámci kterého společnost aktuálně staví 18. rodinných domů včetně obslužné komunikace a sítí na pozemku o rozloze 2 ha. V přípravě je stavba 12. rodinných domů, obslužné budovy se 4. byty, ordinacemi, prodejnou a zázemím pro správu projektu pod názvem Svojetice II ,,Bydlení pro seniory.”

Více >

Hlavní město Praha - Štvanice

Advokátní kancelář TOMAN, DEVÁTÝ & PARTNEŘI byla pověřena hlavním městem Prahou, aby právně posoudila možnosti skončení smluvního vztahu týkajícího se smlouvy o regeneraci ostrova Štvanice.

Více o této kauze se dočtete například ZDE. 

Více >

Ministerstvo spravedlnosti ČR - Regulace nájemného

Naše advokátní kancelář po vítězném výběrovém řízení podepsala smlouvu na poskytování právních služeb České republice v souvislosti s žalobami, které proti ní podali majitelé činžovních domů o právní úpravu regulovaného nájemného před Evropským soudem pro lidská práva ve Štrasburku v celkové výši 40 mld. Kč.

Z médií:

Česko bude hájit advokát Toman         PRÁVO   22. 11. 2006 Česko bude ve sporu s majiteli domu o regulované nájemné u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku zastupovat pražský advokát Petr Toman. Uvedla to včera televize Nova. Toman si věří: "Naším úkolem je najít takové důkazy, takové právní argumenty, aby ten soud dopadl nakonec spravedlivě. A většinou dopadá lépe, než na samém počátku vypadá," uvedl Toman. Ten za zastupování má dostat až 45 miliónů, ať dopadne spor jakkoli.

Regulované nájmy jsou časovaná bomba       Hospodářské noviny  27. 11. 2006 Tři čtvrtě roku mají čeští soudci jasný úkol: Když se na vás obrátí majitel bytu, který prodělává kvůli regulovanému nájemnému, pak činži zvyšte. Jenže přestože tak rozhodl Ústavní soud, jehož výroky jsou závazné pro všechny, podobné spory od té doby vyhrálo jen několik majitelů.

Vlastníci domů, kteří na určení výše nájemného podávají k okresním soudům stále více žalob, tvrdí, že se soudům do rozhodování nechce.

Státu přitom možná již za několik měsíců hrozí, že vleklý spor o regulaci nájemného prohraje u Evropského soudu ve Štrasburku. Čtyři tisíce českých vlastníků po něm chtějí, aby je odškodnil. Ztráty z toho, že jim vybrané nájemné někdy nestačí ani na základní opravy domů, spočítali na 175 miliard korun. [...] Stát se už připravuje na obranu proti tisícům majitelů bytů před soudem pro lidská práva ve Štrasburku. Vybral už právníka Petra Tomana, který bude Česko zastupovat. Už dříve štrasburský senát jednomyslně rozhodl ve prospěch majitelky z Polska, která si stěžovala na totéž, na co čeští majitelé. Ani ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) proto příliš nevěří, že stát proti vlastníkům uspěje.

V pořadu Nedělní partie televize Prima upozornil ale ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič (ODS), že evropský soud bude nejprve rozhodovat o takzvané přijatelnosti stížnosti majitelů domů. Podle něj soud nyní vyzve ČR, aby k otázce dala své stanovisko. "Budeme poukazovat na to, že už zde platí zákon o jednostranném zvyšování nájemného a celá řada dalších věcí, které nás odlišují od té situace polské," řekl.

Ohledně stížnosti majitelů domů ve Štrasburku Gandalovič ČTK po televizní diskusi řekl, že mimosoudní dohoda s majiteli domů je stále možná [...].

"Šanci u Evropského soudu určitě máme," myslí si Tomislav Šimeček ze Sdružení majitelů domů. Majitelé ve své hromadné stížnosti požadují pro každého 10 tisíc eur za porušení lidských práv. Pokud by soud rozhodl v jejich prospěch, měl by stát půl roku na to, aby se s majiteli dohodl na odškodnění za ušlé zisky. Jestliže by to obě strany nedokázaly, částku by určil soud. Podle majitelů by mohla dosáhnout asi 40 miliard.

Kozel zahradníkem ve Štrasburku             PRÁVO   29. 11. 2006 Výběrové řízení na poradenství při zastupování státu ve sporu majitelů domů, kteří se u Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku domáhají 60 miliard za škody, jež prý utrpěli regulací nájemného, vyhrál Petr Toman. Tento advokát Mirka Topolánka a ODS je znám i ze sporu Zdeňka Kořistky a Topolánkova tajemníka Marka Dalíka. Členem ODS se stal Toman už v roce 1991. Odměna 45 miliónů korun se Tomanovi podle smlouvy proplatí bez ohledu na výsledek pře.

Má vláda zájem na tom, aby stát spor vyhrál? Naděje na úspěch je přitom značná. ESLP jistě uzná, že ČR na jaře už přijala zákon o výrazném zvyšování nájemného od příštího ledna. Lze prokázat, že vláda nemohla ve Sněmovně léta prosadit deregulační zákon kvůli odporu opoziční ODS. Za 15 let vzrostlo nájemné 15krát, ale platy jen 5,5krát, stát musí chránit práva všech. Nájem nesmí být jen prostředek zisku. Zákon tu přitom neupravuje sociální bydlení, za což může ČSSD a její vlády. [...]

Štrasburk chce od vlády vyjádření ke stížnosti majitelů domů                PRÁVO    21. 6. 2007 Ti požadují náhradu škody až 50 miliard korun

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku oficiálně požádal českou vládu, aby se vyjádřila ke stížnostem vlastníků domů a bytů na regulaci nájemného, které od nich obdržel. […] Je to první reakce štrasburského soudu vůči ČR od počátku roku 2005, kdy mu byly předány první stížnosti majitelů na regulaci nájemného. Počet stěžovatelů již vzrostl na zhruba 4800 a mezi nimi je i 16 senátorů. Majitelé si stěžují na omezování vlastnických práv. Tvrdí, že jim v důsledku regulace činží a nájemních vztahů vzniká velká škoda a požadují její částečnou náhradu ve výši 34 až 50 miliard korun. Jako nemajetkovou újmu chtějí od státu dalších 1,1 miliardy korun.

"Žádost soudu o vyjádření stanoviska státu je běžnou procedurou, není to nic neobvyklého," řekl Právu náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous. Podle jeho slov stanovisko zpracovává vládní zmocněnec, právník Vít A. Schorm, který Českou republiku zastupuje před Evropským soudem. S jeho kanceláří spolupracuje na přípravě obhajoby státu tým pražského advokáta Petra Tomana. Ten má dostat za odbornou pomoc podle dřívějších informací v médiích údajně 45 miliónů korun.

Řízení může trvat i více než dva roky [...]

Více >

Realitní transakcí vás provedeme od začátku až do konce. Kromě přípravy potřebné smluvní dokumentace našim klientům poskytujeme i zastoupení v jednání či řízení před katastrálními nebo stavebními úřady, zajišťujeme znalecké posudky a klienty zastupujeme i před finančním úřadem. Samozřejmostí je i poskytnutí advokátní úschovy.

Právní služby v oblasti developerských projektů poskytujeme klientům od prvotní analýzy právního stavu nemovitostí, tzv. právní due diligence, přes následné nastavení právního rámce mezi investorem a dodavateli, zastoupení v souvisejících správních řízeních až po finální nastavení právních vztahů při dokončení projektu, jakož i při případném prodeji třetím osobám.

Oblastí nemovitostního práva se zabýváme již od samých počátků naší advokátní kanceláře. Stáli jsme u realizací mnoha velkolepých developerských projektů, převodů tisíce nemovitostí. Náš tým má rozsáhlé a dlouholeté zkušenosti a znalosti potřebných právních aspektů nemovitostních transakcí, včetně akvizičních procesů, výstavby a financování. Naši experti jsou také vyhledávanými autory stanovisek publikovaných v odborné i tematické literatuře.

Rádi vás provedeme
problematikou práva