Naše advokátní kancelář poskytovala roku 2007 právní služby a zastoupení v kauze týkající se sporu europoslance Milana Cabrnocha s bývalým ministrem zdravotnictví Davidem Rathem. David Rath se nakonec dohodl s europoslancem Cabrnochem na tom, že se mu za své výroky omluví.

NOVINKY, ČTK      2. 10. 2007
Bývalý ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) se dohodl s europoslancem Milanem Cabrnochem (ODS) na tom, že se mu omluví. Podle Cabrnochova právníka Petra Tomana Rath uznal, že jeho výroky o propojení Cabrnochovy soukromé firmy s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou byly nepravdivé. Jejich právníci uzavřeli smír na chodbě těsně před jednáním odvolacího senátu pražského vrchního soudu.

PRAHA - Podle dohody musí Rath poslat europoslanci osobně podepsaný dopis s omluvou za svá tvrzení. Bývalý ministr se tak ale vyhne zaplacení odškodného ve výši 50 000 korun a zveřejnění omluvy v tisku, jak mu to nařídil Krajský soud v Praze.

"Pan doktor Rath se nepřesně vyjádřil," řekl novinářům Rathův advokát Jan Mach. Smír oficiálně schválil i vrchní soud. Rath se proti původnímu rozsudku odvolal, protože byl údajně přesvědčen, že v souvislosti s projektem internetových zdravotních knížek pacienta (IZIP) plynuly do Cabrnochovy soukromé firmy peníze Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Podle bývalého ministra nerozhodl krajský soud správně, protože se v řízení prokázalo, že europoslanec IZIP zakládal a celou dobu ho propagoval. Soud podle něj potvrdil, že Cabrnoch byl ve střetu zájmů, protože jako poslanec byl členem správní rady VZP a figuroval i v IZIP. Jediné, co se prý nepodařilo prokázat, je, že ze společnosti šly nějaké peníze na soukromé konto poslance Cabrnocha.

V kauze IZIP figuruje i druhý europoslanec Ouzký

Rath dříve současně s Cabrnochem kritizoval i jeho stranického kolegu a též europoslance Miroslava Ouzkého (ODS) za to, že vytuneloval VZP skrze svou firmu IZIP. Ouzký měl podle Ratha dostat zakázku na internetové zdravotní knížky bez výběrového řízení. Ouzký kvůli tomu podal na Ratha žalobu, ale tu pražský Krajský soud v březnu tohoto roku zamítl.

Samotná VZP dostala od antimonopolního úřadu ÚOHS dvě pokuty ve výši 800 tisíc korun v této souvislosti. ÚOHS ale propásl díky průtahům v řízení lhůtu na vyměření pokuty. Podle zákona má ÚOHS rok nato aby od chvíle, kdy se dozví o nezákonném jednání vyměřil pokutu.

Cabrnoch byl  v roce 2001 členem správní rady VZP a současně původním jednatelem společnosti IZIP. 

NOVINKY, ČTK      21. 11. 2006
Exministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) prohrál spor s europoslancem Milanem Cabrnochem (ODS). Krajský soud v Praze v pondělí rozhodl, že se mu bude muset Rath omluvit formou placené inzerce, zaplatit mu 50 000 korun a uhradit i náklady soudního řízení.

PRAHA - Rath řekl, že s verdiktem soudu nesouhlasí a že se proti němu odvolá. Je nadále přesvědčen, že Cabrnochova soukromá firma získávala v souvislosti s projektem internetových zdravotních knížek pacienta (IZIP) peníze Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

Podle bývalého ministra na spojení některých politiků ODS s pojišťovnou ukazuje mimo jiné i vyhlášení nucené správy nad VZP loni v listopadu a následným odvoláním její ředitelky Jiřiny Musílkové.

"Soud rozhodl, že výroky Davida Ratha byly nepravdivé," uvedl Cabrnoch.

"Přijde mi to absurdní rozhodnutí, protože v řízení se jasně prokázalo, že poslanec Cabrnoch IZIP zakládal, celou dobu ho propagoval a propaguje ho dodnes, stejně jako europoslanec Miloslav Ouzký (ODS), který firmu dál vlastní," řekl Rath. Soud podle něj uznal Cabrnochův střet zájmů. Ten jako poslanec byl členem správní rady VZP a figuroval i v IZIP. "Udělal to chytře, na rozdíl od Ouzkého z IZIP vystoupil, ale propagoval ho nadále," podotkl Rath.

Dokázat, že ze společnosti IZIP šly peníze na soukromý účet Cabrnocha, se ale Rathovi nepodařilo. "To já těžko mohu prokázat, k soukromému kontu Cabrnocha a IZIP nemám přístup," uvedl. Jedině kontrolou pohybů na obou kontech by se podle něj dalo jeho přesvědčení potvrdit. "Doufám, že se ODS nepodaří vyšetřování této kauzy zamést pod koberec," dodal.

Rádi vás provedeme
problematikou práva