Naše advokátní kancelář po vítězném výběrovém řízení podepsala smlouvu na poskytování právních služeb České republice v souvislosti s žalobami, které proti ní podali majitelé činžovních domů o právní úpravu regulovaného nájemného před Evropským soudem pro lidská práva ve Štrasburku v celkové výši 40 mld. Kč.
Z médií:
Česko bude hájit advokát Toman PRÁVO 22. 11. 2006
Česko bude ve sporu s majiteli domu o regulované nájemné u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku zastupovat pražský advokát Petr Toman. Uvedla to včera televize Nova. Toman si věří: "Naším úkolem je najít takové důkazy, takové právní argumenty, aby ten soud dopadl nakonec spravedlivě. A většinou dopadá lépe, než na samém počátku vypadá," uvedl Toman. Ten za zastupování má dostat až 45 miliónů, ať dopadne spor jakkoli.
Regulované nájmy jsou časovaná bomba Hospodářské noviny 27. 11. 2006
Tři čtvrtě roku mají čeští soudci jasný úkol: Když se na vás obrátí majitel bytu, který prodělává kvůli regulovanému nájemnému, pak činži zvyšte. Jenže přestože tak rozhodl Ústavní soud, jehož výroky jsou závazné pro všechny, podobné spory od té doby vyhrálo jen několik majitelů.
Vlastníci domů, kteří na určení výše nájemného podávají k okresním soudům stále více žalob, tvrdí, že se soudům do rozhodování nechce.
Státu přitom možná již za několik měsíců hrozí, že vleklý spor o regulaci nájemného prohraje u Evropského soudu ve Štrasburku. Čtyři tisíce českých vlastníků po něm chtějí, aby je odškodnil. Ztráty z toho, že jim vybrané nájemné někdy nestačí ani na základní opravy domů, spočítali na 175 miliard korun.
[...]
Stát se už připravuje na obranu proti tisícům majitelů bytů před soudem pro lidská práva ve Štrasburku. Vybral už právníka Petra Tomana, který bude Česko zastupovat. Už dříve štrasburský senát jednomyslně rozhodl ve prospěch majitelky z Polska, která si stěžovala na totéž, na co čeští majitelé. Ani ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) proto příliš nevěří, že stát proti vlastníkům uspěje.
V pořadu Nedělní partie televize Prima upozornil ale ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič (ODS), že evropský soud bude nejprve rozhodovat o takzvané přijatelnosti stížnosti majitelů domů. Podle něj soud nyní vyzve ČR, aby k otázce dala své stanovisko. "Budeme poukazovat na to, že už zde platí zákon o jednostranném zvyšování nájemného a celá řada dalších věcí, které nás odlišují od té situace polské," řekl.
Ohledně stížnosti majitelů domů ve Štrasburku Gandalovič ČTK po televizní diskusi řekl, že mimosoudní dohoda s majiteli domů je stále možná [...].
"Šanci u Evropského soudu určitě máme," myslí si Tomislav Šimeček ze Sdružení majitelů domů. Majitelé ve své hromadné stížnosti požadují pro každého 10 tisíc eur za porušení lidských práv. Pokud by soud rozhodl v jejich prospěch, měl by stát půl roku na to, aby se s majiteli dohodl na odškodnění za ušlé zisky. Jestliže by to obě strany nedokázaly, částku by určil soud. Podle majitelů by mohla dosáhnout asi 40 miliard.
Kozel zahradníkem ve Štrasburku PRÁVO 29. 11. 2006
Výběrové řízení na poradenství při zastupování státu ve sporu majitelů domů, kteří se u Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku domáhají 60 miliard za škody, jež prý utrpěli regulací nájemného, vyhrál Petr Toman. Tento advokát Mirka Topolánka a ODS je znám i ze sporu Zdeňka Kořistky a Topolánkova tajemníka Marka Dalíka. Členem ODS se stal Toman už v roce 1991. Odměna 45 miliónů korun se Tomanovi podle smlouvy proplatí bez ohledu na výsledek pře.
Má vláda zájem na tom, aby stát spor vyhrál? Naděje na úspěch je přitom značná. ESLP jistě uzná, že ČR na jaře už přijala zákon o výrazném zvyšování nájemného od příštího ledna. Lze prokázat, že vláda nemohla ve Sněmovně léta prosadit deregulační zákon kvůli odporu opoziční ODS. Za 15 let vzrostlo nájemné 15krát, ale platy jen 5,5krát, stát musí chránit práva všech. Nájem nesmí být jen prostředek zisku. Zákon tu přitom neupravuje sociální bydlení, za což může ČSSD a její vlády.
[...]
Štrasburk chce od vlády vyjádření ke stížnosti majitelů domů PRÁVO 21. 6. 2007
Ti požadují náhradu škody až 50 miliard korun
Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku oficiálně požádal českou vládu, aby se vyjádřila ke stížnostem vlastníků domů a bytů na regulaci nájemného, které od nich obdržel. […] Je to první reakce štrasburského soudu vůči ČR od počátku roku 2005, kdy mu byly předány první stížnosti majitelů na regulaci nájemného. Počet stěžovatelů již vzrostl na zhruba 4800 a mezi nimi je i 16 senátorů. Majitelé si stěžují na omezování vlastnických práv. Tvrdí, že jim v důsledku regulace činží a nájemních vztahů vzniká velká škoda a požadují její částečnou náhradu ve výši 34 až 50 miliard korun. Jako nemajetkovou újmu chtějí od státu dalších 1,1 miliardy korun.
"Žádost soudu o vyjádření stanoviska státu je běžnou procedurou, není to nic neobvyklého," řekl Právu náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous. Podle jeho slov stanovisko zpracovává vládní zmocněnec, právník Vít A. Schorm, který Českou republiku zastupuje před Evropským soudem. S jeho kanceláří spolupracuje na přípravě obhajoby státu tým pražského advokáta Petra Tomana. Ten má dostat za odbornou pomoc podle dřívějších informací v médiích údajně 45 miliónů korun.
Řízení může trvat i více než dva roky
[...]