Advokátní kancelář TOMAN, DEVÁTÝ & PARTNEŘI v letech 2002 – 2003 poskytovala právní služby a zastoupení ve sporu o vlastnictví Televize Nova mezi americkým miliardářem Ronaldem S. Lauderem a Vladimírem Železným.

V této kauze jsme účinnou obranou práv a zájmů našeho klienta napomohli spravedlivému rozuzlení kauzy. Ochrana zájmů zahraničních investorů je podle nás jedním ze základních principů.

Advokátní kancelář TOMAN, DEVÁTÝ & PARTNEŘI v tomto sporu zastupovala vítěznou americkou stranu. 

Z MÉDIÍ:

Železný prohrál soud s Vávrou - Právo 06. 05. 2003

Ředitel televize Nova Vladimír Železný včera prohrál soudní spor s ředitelem České nezávislé televizní společnosti (ČNTS) Janem Vávrou, týkající se Vávrova článku z listopadu 2001 uveřejněného v deníku MfD, který se podle Železného dotýkal jeho cti. Samosoudkyně Jaroslava Sobotková z pražského městského soudu rozhodla po asi dvouapůlhodinovém jednání, že se Vávra nemusí za svůj článek nazvaný Vinnej, nevinnej, berte to po řadě, Železnému ani omluvit, ani mu zaplatit odškodné sto tisíc korun. Železný musí Vávrovi zaplatit 12 800 Kč za právní úkony. Z kontextu článku, ve kterém Vávra použil různé literární citáty, vyznívá, že na Železného nelze pohlížet jako na nevinného. Vávra článek napsal poté, kdy byl Železný obviněn z pokusu o poškozování věřitele kvůli směnce pro společnost Astrona a na 48 hodin umístěn v policejní cele. Podle Železného Vávra v textu nerespektoval presumpci neviny. Železný v jednací síni zdůraznil, že jeho trestní stíhání dosud neskončilo a ani nedospělo ke vznesení obžaloby. "Jsem přesvědčen, že Železný je vinen," reagoval však právní obhájce Vávry Petr Toman. Lobotková nepřipustila ani žalujícímu, ani žalovanému předložit důkazní materiály a výslech svědků. "Jsou nadbytečné," prohlásila. Žaloba také podle Lobotkové nespecifikovala žádný nepravdivý údaj v článku. Rozsudek zdůvodnila soudkyně mj. tím, že Vávra článek psal ne jako soukromá osoba, ale jako ředitel ČNTS. "Judikát se vztahuje k vydavateli, ne k tomu, kdo článek psal," konstatovala Lobotková. Železný ihned po rozsudku opustil se svými dvěma bodyguardy budovu, aniž odpověděl redaktorům na dotazy. "Odvoláme se, presumpce neviny porušena byla," sdělila médiím Železného právní zástupkyně Markéta Havlová. Podle ní Vávra v článku rafinovaně promíchal citace z literatury a pravdivé i nepravdivé informace tak, že čtenář musel dojít k závěru, že je Železný vinen.

Právnička: Železný se odvolal včas, soud ale rozhodl, že nikoli - Právo 09. 04. 2003

PRAHA - Šéf Novy Vladimír Železný se odvolal včas proti rozsudku v občanskoprávním sporu s ředitelem ČNTS Janem Vávrou. Právu to v úterý sdělila právní zástupkyně Železného a společnosti CET 21 Markéta Havlová. Dodala, že o řádném podání odvolání existují svědci na poštovním úřadu. "Usnesení soudu jsem neobdržela ani já, ani Železný. Je divné, že druhá strana již vyrozumění zná," dodala Havlová. Právnička reagovala na úterní informaci Práva, ve které Vávrův právní zástupce Petr Toman uvedl, že Železný podal odvolání až den po lhůtě, a soud je proto nepřijal. Tiskový mluvčí oddělení ochrany osobnosti pražského městského soudu Martin Valehrach ale včera tuto informaci Právu potvrdil. "Soudkyně dospěla k závěru, že podání bylo podáno opožděně, a proto odvolání odmítla. Soud toto rozhodnutí odeslal panu Železnému i jeho právnímu zástupci," řekl Valehrach. Jak dodal, pokud se ale Železný či jeho právní zástupkyně domnívají, že odvolání bylo podáno včas, mohou se odvolat k pražskému vrchnímu soudu. Šéf Novy se soudil kvůli článku v LN, kde o něm mj. Vávra napsal, že byl loajální ke komunistické straně. Soudkyně Jaroslava Lobotková ale letos v lednu žalobu, ve které Železný žádal omluvu a finanční náhradu za morální újmu, zamítla.

Železný definitivně prohrál spor s Vávrou - Právo 08. 04. 2003

PRAHA - Ředitel televize Nova a senátor Vladimír Železný definitivně prohrál občanskoprávní spor s ředitelem České nezávislé televizní společnosti Janem Vávrou a Lidovými novinami. Jeho odvolání proti lednovému rozsudku totiž dorazilo k pražskému městskému soudu pozdě. "Pan Železný odeslal odvolání až den po nejzazší možné lhůtě, a proto je soud nepřijal," řekl včera Právu Vávrův právní zástupce Petr Toman. Pře se týkala článku, který 2. listopadu 2000 zveřejnily LN a v němž Vávra o svém bývalém šéfovi mimo jiné napsal, že byl loajální ke komunistické straně. Železný po Vávrovi iLidových novinách požadoval omluvu a 100 tisíc korun za morální újmu. Soudkyně Jaroslava Lobotková ale po projednání věci, při kterém nebyl přítomen ani Železný, ani jeho právní zástupce, žalobu zamítla. Rozhodla zároveň, že šéf Novy musí právním zástupcům žalovaných stran uhradit téměř 13 tisíc korun.

Prohra Železného ve sporu s Vávrou - Metro 08. 04. 2003

Praha Prohra ředitele televize Nova a senátora Vladimíra Železného ve sporu s ředitelem České nezávislé televizní společnosti (ČNTS) Janem Vávrou a Lidovými novinami je definitivní. Odvolání šéfa Novy proti lednovému rozsudku totiž dorazilo k pražskému městskému soudu pozdě. Pře se týkala článku, v němž Vávra o svém někdejším šéfovi mimo jiné napsal, že byl loajální k minulému režimu. Soud dostal odvolání až po stanovené lhůtě, a proto je nepřijal, řekl včera Vávrův právní zástupce Petr Toman.

Prohra Železného ve sporu s Vávrou je definitivní - Radio Praha ČRo 7 07. 04. 2003

Prohra ředitele televize Nova a senátora Vladimíra Železného ve sporu s ředitelem České nezávislé televizní společnosti (ČNTS) Janem Vávrou a Lidovými novinami je definitivní. Odvolání šéfa Novy proti lednovému rozsudku totiž dorazilo k pražskému městskému soudu pozdě. Pře se týkala článku, v němž Vávra o svém někdejším šéfovi mimo jiné napsal, že byl loajální k minulému režimu. Soud dostal odvolání Železného až po stanovené lhůtě, a proto je nepřijal, řekl v pondělí Vávrův právní zástupce Petr Toman. Soud ho o tom vyrozuměl v pátek. Verdikt je již pravomocný. Samosoudkyně Jaroslava Lobotková v lednu senátorovu žalobu zamítla. Vávra a deník se podle rozsudku nemusí Železnému omluvit ani mu zaplatit 100.000 korun, které od obou požadoval za morální újmu. Naopak ředitel Novy má uhradit každému z právníků žalovaných téměř 13.000 korun. V soudní při šlo o obsah Vávrova článku, který 2. listopadu 2000 zveřejnily Lidové noviny. Někdejší šéfredaktor Novy tehdy mimo jiné napsal, že Železný "jako loajální redaktor zahraničního oddělení televizního zpravodajství také točil oslavné pořady k výročí Února, Velké říjnové socialistické revoluce a o cestách Leonida Iljiče Brežněva". Podle Vávry tehdejší spolupracovníci Železného chválili za lásku k Sovětskému svazu. Uvedl také, že televizní ředitel vytuneloval ČNTS. Samosoudkyně zamítnutí žaloby zdůvodnila i tím, že Vávra v novinách reagoval na dřívější článek Železného, který v deníku Právo psal o Vávrovi. Podle Lobotkové si oba muži přes tisk vyměnili své názory. Železný se podle soudu nemůže domnívat, že sám může druhé kritizovat, ale kritizován být nesmí.

Železného zřejmě nemine další soudní proces - Vysočina 21. 01. 2003

HANA ŠMÍDOVÁ Praha - Umožnit policii a soudům vnést jasno do kauz ředitele televize Nova Vladimíra Železného, nebo dalšímu vyšetřování zabránit? Už za dva dny budou na tuto otázku odpovídat členové horní komory parlamentu. Na výsledek nečeká jen Železný, který se na jednání Senátu důkladně připravuje, ale i advokátní kancelář Toman- Devátý, kterou Železný obvinil, že se ho na základě smlouvy s jeho bývalými obchodními partnery z ČNTS snaží kriminalizovat. " Smlouva je nevídaným aktem, kde si můj obchodní protivník objednal přímo u Petra Tomana a bývalého ředitele BIS Stanislava Devátého mé stíhání," uvedl Železný. Ani tato slova však členy senátního mandátového a imunitního výboru nepřiměla k tomu, aby doporučili žádost policie o vydání Železného zamítnout. Napadení advokáti však ihned začali zvažovat právní kroky. " Uvedená tvrzení Železného jsou lživá a dotýkají se naší osobní i profesní cti," uvedl Toman, jehož kancelář zastupuje ČNTS v trestních řízeních a vypracovávala i některá trestní oznámení na šéfa Novy. Rozhodnutí o případné žalobě či trestním oznámení na Železného kvůli zmíněným výrokům zatím nepadlo. " Mimo jiné čekáme, jak dopadne čtvrteční jednání Senátu, zda bude či nebude vydán," řekl Toman. Železný se podle něj snaží v horní komoře prokázat, že je s ním zacházeno zcela jinak, než s kýmkoli jiným v zemi. " Protože nemá žádné důkazy, tak si vymyslel toto," podotkl. To však Železného mluvčí Martin Chalupský rozhodně popřel. " Pan doktor chce plénum seznámit s konkrétními argumenty a důkazy. Předpokládám, že jako jeden z důkazů předloží i tuto smlouvu mezi advokátní kanceláří a ČNTS," prohlásil včera. Policie stíhá Železného pro poškozování věřitele a daňovým únikům. Pokud ho Senát zbaví imunity, hrozí mu ještě další tři obvinění. Šéf Novy však považuje vyšetřování za zmanipulované. Poté, co ho imunitní výbor doporučil ke stíhání vydat, označil rozhodnutí za bezprecedentní a obvinil jeho členy z toho, že podléhají politickým či jiným tlakům. Protože podle svých slov nedostal na jednání výboru dostatečný prostor, chce se svými argumenty seznámit ve čtvrtek všechny senátory. " Připravuje se na své vystoupení a shromažďuje spolu s právníky podklady a důkazy. Délka jeho vystoupení se zatím nedá odhadnout, protože se teprve bude finalizovat. Myslím, že se vejde do rozumného limitu," uvedl Chalupský.

Odpověď advokátů Tomana a Devátého - Právo 20. 01. 2003

Z redakční pošty - Dne 15. 1. 2003 byl v deníku Právo na titulní straně uveřejněn článkem s názvem Výbor doporučil Senátu vydat Železného ke stíhání. V pokračování tohoto článku na straně druhé s mezititulkem Objednávka za tři milióny? byl publikován následující text: "Senátor Železný byl včera na výboru mj. dotazován na předloženou smlouvu mezi společností ČNTS a advokátní kanceláří Toman - Devátý, ve které si společnost Ronalda Laudera objednala u dvou právníků a bývalých poslanců trestní stíhání šéfa Novy Železného za odměnu tří miliónů korun. Sdělil to v písemném prohlášení zaslaném Právu jeho mluvčí Martin Chalupský. "Smlouva je nevídaným aktem, kde si můj obchodní protivník objednal přímo u Petra Tomana a bývalého ředitele BIS Stanislava Devátého mé stíhání," uvedl Železný. Podle něj ani tento argument nepřesvědčil senátory, aby se průběhem vyšetřování dále zabývali, přestože jde o přímou objednávku na jeho kriminalizaci." Uvedená tvrzení pana Železného jsou lživá a dotýkají se naší osobní, ale i profesní cti. Není pravdou, že by naše advokátní kancelář uzavřela jakoukoli smlouvu, kterou by si společnost Ronalda Laudera objednala trestní stíhání Vladimíra Železného za odměnu tří miliónů korun. Není tedy ani pravdou to, že by mohlo jít o přímou objednávku kriminalizace pana Železného. Nepravdivým tvrzením pana Železného se již v roce 2001 zabývala Česká advokátní komora, která jeho stížnost jako nedůvodnou odložila. Vladimír Železný při projednávání své imunity v mandátovém a imunitním výboru Senátu dobře věděl, že senátorům předkládá nepravdivá tvrzení, a přesto se neštítil nás pomluvit. Zvažujeme případné další právní kroky osobně proti Vladimíru Železnému.

Senátor se brání - NetImpuls 16. 01. 2003

Je to doslova štvanice - pomyslí si asi příznivec doktora Železného, muže, který bývá označován za nejmocnějšího v zemi. Té spoustě soudních sporů televizního magnáta už normální člověk prostě nemůže ani rozumět. Vladimír Železný je přesto velmi úspěšný podnikatel, který se stal navíc i politikem. Ani senátorská imunita mu ale pravděpodobně nepomůže před policejním stíháním. Tento týden imunitní výbor Senátu doporučil jeho vydání policii. Proti byli jen zástupci ODS a komunisté.

Senátorům ODS a KSČM vadilo, že Železný nedostal odklad

Členům senátního imunitního výboru za ODS a KSČM vadilo, že senátor a ředitel televize Nova Vladimír Železný nedostal dvoutýdenní odklad na svoji obhajobu. Novinářům řekli, že proto nepodpořili úterní rozhodnutí výboru, aby byl senátor vydán k dalšímu trestnímu stíhání pro poškozování věřitele a daňovým únikům. Železný chtěl čtrnáctidenní odklad kvůli tomu, aby se mohl vyjádřit k novým podezřením, kvůli nimž dosud nebyl vyšetřován. Prohlásil, že o těchto podezřeních ví teprve šest dní, a nemohl se na ně řádně připravit. Železný soudí, že policie případ zmanipulovala a nedodala Senátu všechny důkazy. Zástupci ostatních stran se nicméně domnívají, že nepochybili.

Železný: Policie manipuluje!

Minimálně ve třech případech policie významně zmanipulovala žádost o mém vydání Senátem. A to tím, že uvedla pouze jednu část dokumentu a zatajila důkazní zbytek, prohlásil senátor Vladimír Železný. Podle něj tento zbytek důkazů "zcela vylučuje", že by měl být někdo v Česku kvůli takové kauze stíhán. Zároveň uvedl, že jednatřicetistránkovou žádost policie prostudoval se svými právníky zatím jen zcela předběžně.

Jak to vlastně je?

Šéf TV Nova a senátor Vladimír Železný byl vyšetřován před zvolením do Senátu kvůli třem případům, které se týkaly poškozování věřitele a daňových úniků. Policie žádá Senát, aby Železného vydal. Senátoři souhlasí, kromě členů ODS a komunistů. V žádosti uvedla podle Železného ještě další čtyři žaloby, kvůli kterým senátora dosud neobvinila.

Železného "kauzy"

Senátor Vladimír Železný čelí dvěma obviněním kvůli poškozování věřitele, společnosti Central European Media Enterprises. Jeden případ se týká miliardové transakce s lichtenštejnskou nadací Astrona Foundation. Druhé obvinění souvisí s převody majetku Železného na několik společností. Dále je obviněn i z daňových úniků za 6,8 milionu korun kvůli dovozu obrazů z ciziny. Z policejní zprávy pro Senát vyplývá, že Železnému hrozí ještě další obvinění, pokud senátoři dají policii souhlas k jeho stíhání. Jde o podezření z dalšího poškozování věřitele a krácení daní.

Senátoři, proč?

Vladimír Železný se "zlobí" na kolegy senátory, kteří ho chtějí vydat policii. Obvinil je, že mu neumožnili předložit všechny důkazy o manipulování s vyšetřováním jeho případu. Senátní imunitní výbor totiž na žádost Železného neodložil rozhodování o dalších 14 dní. "Rozhodnutí výboru je bezprecedentní. Tímto aktem dostává kauza definitivně politický charakter," míní Železný. Se všemi důkazy je rozhodnut vystoupit příští týden na schůzi horní komory.

Pronásledovaný člověk, aneb: úspěch se v Česku neodpouští?

Poté, co senátoři rozhodli o vydání Vladimíra Železného policii, kvůli několika jeho kauzám se ředitel nejúspěšnější televize v česku označil za neustále pronásledovaného člověka a občana druhé kategorie, který se pohybuje ve vakuu mezi obviněním a obžalobou. Podotkl, že tento stav trvá už dva roky. S podezřením ze zmanipulování svého případu ze strany policie se neobrátil na inspekci ministra vnitra. "Nevím, proč bych to dělal. To mi nepřísluší. Musím se zeptat právníků, zda to vůbec má smysl," dodal.

Za celou kauzou podle Železného stojí mimo jiné společnost Central European Media Enterprises (CME), která byla investorem Novy. Nynější senátor se s ní ale v roce 1999 ve zlém rozešel. CME se poté obrátila i na mezinárodní soudy.

Případ V. Železného je opět výjimkou - jako dosud jediný senátor neměl příležitost předložit důkazy V rozhodování mandátového a imunitního výboru převládl evidentně politický zájem na rychlém vydání senátora Dr. Vladimíra Železného k dalšímu vyšetřování policií bez ohledu na fakt, že Dr. Železný senátory upozornil, že bude schopen během 14 dnů předložit důkazy o manipulování s vyšetřováním svých kauz. Manipulace se dokonce objevily i v žádosti o jeho vydání. Mandátový a imunitní výbor dnes doporučil Senátu jeho vydání, aniž se důkladně s těmito kauzami seznámil. Učinil tak přes to, že existují precedenty jiných senátorů a poslanců, kteří byli také obviněni ještě před vznikem jejich mandátu a Senát tyto případy detailně projednával. Tito navíc nebyli vydáni. Členové výboru neměli zájem se případem déle zabývat. Dr. Železný je bezvýsledně stíhán už více než dva roky, a proto se dnes pokusil své kolegy senátory upozornit na neúměrné protahování a dokonce manipulaci žádosti Senátu o jeho vydání ze strany policie.

Dr. Železný byl dnes na výboru mj. dotazován na předloženou smlouvu mezi společností ČNTS a Advokátní kanceláří Toman, Devátý, ve které si společnost Ronalda Laudera objednala u dvou právníků a bývalých poslanců trestní stíhání Dr. Vladimíra Železného za odměnu tří miliónů korun. "Smlouva je nevídaným aktem, kde si můj obchodní protivník objednal přímo u Petra Tomana a bývalého ředitele BIS Stanislava Devátého mé stíhání", uvedl Dr. Železný v reakci na dokument, který předal výboru jeden ze senátorů.

"Ani tento argument nepřesvědčil senátory, aby se průběhem vyšetřování dále zabývali, přestože jde o přímou objednávku na moji kriminalizaci. Kdyby mi byl poskytnut čas, byl bych schopen předat výboru ještě další materiály, které by doložily manipulativní charakter žádosti o mé vydání", zdůraznil senátor Železný. Senátor Železný požádal o dva až tři týdny na prostudování podkladů, právní analýzu a možnost nahlédnout do spisů ve 4 nových kauzách, které nikdy nebyly předmětem žádného vyšetřování. Stejně tak požádal o přiměřený prostor pro předložení důkazů o manipulaci. S tím mandátový a imunitní výbor nesouhlasil. "Opět je Železný výjimkou. Zatímco všechna ostatní jednání ohledně imunity probíhala klidně a beze spěchu a všichni senátoři měli právo navrhnout výboru dožádání materiálů ze svých vyšetřovacích spisů, mně to bylo odepřeno. A to nemluvím o tom, že takové banální případy jako autonehody se projednávaly na třikrát. Jedině v mém případě je vše jinak", dodal Dr. Železný.

Výbor tak zbavil Dr. Železného jeho práva na poskytnutí vlastního vyjádření k novým trestním záležitostem a možnosti přesvědčit své kolegy prostřednictvím dalších dokladů. Byl tak porušen jednací řád, který předpokládá, že se každý senátor bude moci vyjádřit ke všem bodům žádosti o vydání.

Dr. Železný je rozhodnut na jednání pléna Senátu seznámit všechny senátory s vývojem svých kauz a předložit všechny důkazy, které mu mandátový a imunitní výbor neumožnil doložit. Rozhodnutí výboru je bezprecedentní. Tímto aktem dostává kauza definitivně politický charakter. "Jsem přesvědčen, že plénum všech senátorů zváží dopady takovéhoto způsobu rozhodování pro naši demokracii", uzavřel Dr. Vladimír Železný.

Martin Chalupský Tiskový mluvčí CET 21

Výbor doporučil Senátu vydat Železného ke stíhání - Právo 15. 01. 2003

Senátní mandátový a imunitní výbor včera sedmi hlasy ze dvanácti doporučil horní komoře vydání senátora Vladimíra Železného k trestnímu stíhání. Horní komora by měla rozhodnout o jeho vydání či nevydání ve čtvrtek 23. ledna. Šéf televize Nova je podezřelý z trestného činu poškozování věřitele a daňových deliktů. "Jsme toho názoru, že tato kauza má jiný charakter než politický, tedy že nesouvisí s výkonem senátora," sdělil po téměř čtyřhodinovém jednání novinářům předseda výboru Jan Hadrava (US-DEU). Doporučení zbavit Železného imunity podpořili podle informací Práva unionisté Jan Hadrava, Soňa Paukrtová, Ondřej Feber, za lidovce Jiří Stodůlka a Zdeněk Bárta, dále šéfka klubu Nezávislí Helena Rögnerová a soc. dem. Richard Falbr. ODS se zdržela nebo byla proti, stejně jako Jaroslav Doubrava (KSČM).

Šéf Novy ohromen

"Chci vyjádřit své ohromení," reagoval na rozhodnutí výboru před novináři Železný. Podle jednacího řádu komory mu mělo být řádně umožněno vyjádřit se ke všem kauzám. "Tato možnost mi nebyla dána," uvedl s tím, že teprve minulou středu obdržel vlastní text policejní žádosti o vydání. Železný s přítomnými přes hodinu debatoval. Podle šéfa výboru měl možnost vyjádřit se nejen k návrhu zprávy výboru, ale seznámil senátory se svým pohledem na kauzu. Zákonodárci ODS prosazovali, aby Železný dostal ještě čtrnáctidenní lhůtu na prostudování nových kauz, se kterými se neměl možnost dostatečně seznámit, ale výbor nevyhověl. "Takto skutečně zbývá určitá obava, že na plénu se potom mohou objevit věci, které mandátový a imunitní výbor dostatečně neprojednal," uvedla Alena Palečková (ODS) za své stranické kolegy ve výboru.

Stejného názoru je i Jaroslav Doubrava , který prohlásil, že z tohoto důvodu výbor neodvedl kvalitní práci. "Aby mohl dokladovat mandátovému a imunitnímu výboru, že se skutečně jedná o - když neřeknu šikanu, tak nekorektní postupování při vyšetřování jeho případu," zdůraznil. Z výpovědí soudí, že řada důkazů byla vykonstruována.

Hadrava: byl to běžný postup

Hadrava naopak prohlásil, že postupovali standardně a na prostudování dokumentů bylo dost času. "Z rychlosti postupu nemůžeme být ani na plénu obviňováni," uvedl. Zpravodajka Soňa Paukrtová podle svých slov nabyla z argumentace Železného dojmu, že by se ani později nedozvěděla žádné nové skutečnosti. "Z toho důvodu jsem měla za to, že výbor by měl rozhodnout už dnes," prohlásila. S ní se shodla i Helena Rögnerová . Podle ní Železný argumentoval tím, že v kauze bylo manipulováno už před dvěma lety. Považovala dokonce za "velmi nepříjemné", když šéf Novy říkal, "co proti němu udělal pan Lauder", aniž by majitel americké společnosti CME Ronald Lauder byl výborem vyslechnut. "Sama jsem si nepřála, aby ta debata meritorně pokračovala, protože jsem přesvědčená, že nám zcela nepřísluší," prohlásila Rögnerová. Podle Richarda Falbra by hodinová řeč Železného "nejspíše patřila před soud". Zdůraznil, že pokud je senátor přesvědčen, že se proti němu vyrábějí důkazy, bude pro něj snadné dokázat to u soudu. "Většina výboru se přiklonila k názoru, že soudy v ČR manipulovány nejsou a že není důvod k obavám," řekl Falbr. Dodal, že výbor se neztotožnil s názorem, že kauza byla vyvolána jen proto, aby Železnému bránila v jeho politické činnosti. "To, z čeho ho policie obviňuje, nesouvisí s jeho politickou činností," prohlásil Falbr. Stejného názoru byla už minulý většina senátních klubů. Železný byl překvapen, že vedle původních tří kauz se vynořily další čtyři, a nikoliv tři nové, "z nebespadlé kauzy", které jsou podle něj teprve v předprocesním stadiu, což znamená, že mu nebylo sděleno obvinění. "Já tyto kauzy neznám," prohlásil s tím, že byly policií "přibaleny" k původním. Soudí také, že prokáže minimálně ve třech případech, že policie významným způsobem zmanipulovala žádost zaslanou Senátu. "A já si troufám říci, že je to svým způsobem pohrdání Senátem," prohlásil. "Existují tři důkazy, které policie zásadním způsobem zatajila Senátu, přičemž uvedla A a neřekla B, které nejenomže zcela maže ono A, ale maže celou tu kauzu," prohlásil Železný. Možná proto podle něj tak výbor spěchal, aby se náhodou nestalo, že by "příště sáhl do tašky a tyto věci vytáhl".

"Výbor podlehl politickému tlaku"

Kauza je podle Železného zpolitizována i jinak. "Myslím si, že je to podlehnutí politickému nebo nějakému jinému tlaku. Ohrazuji se proti tomu z pozice svého mandátu," řekl. Na otázku Práva, kdo má zájem na jeho trestním stíhání, uvedl, že "samozřejmě CME, které stojí v pozadí kauz". Soudí, že je zájem "držet Železného" v nějakém zvláštním režimu "neustále pronásledovaného člověka" a nechávat ho vznášet se mezi obviněním a obžalobou. "Jste občan druhé kategorie v tom okamžiku," prohlásil s tím, že někdo může mít na tom zájem. "Nechtějte po mně, abych jmenoval přesně kdo," dodal. Ikdyž Železný nařkl policii z manipulace, na Inspekci ministra vnitra se neobrátil a zeptá se právníků, zda to vůbec má smysl. Nechce také předjímat, jak plénum rozhodne o jeho osudu, ale podle svých slov doufal, že se konečně v Senátu podaří prorazit začarovaný kruh, že "Železný je vždy jakýmsi precedentním případem". Sdělil také, že někteří senátoři argumentovali i tím, že v minulosti nevydali kolegu k trestnímu stíhání za činy spáchané před vznikem mandátu a že to byla asi chyba.

Objednávka za tři milióny?

Senátor Železný byl včera na výboru mj. dotazován na předloženou smlouvu mezi společností ČNTS a advokátní kanceláří Toman-Devátý, ve které si společnost Ronalda Laudera objednala u dvou právníků a bývalých poslanců trestní stíhání šéfa Novy Železného za odměnu tří miliónů korun. Sdělil to v písemném prohlášení zaslaném Právu jeho mluvčí Martin Chalupský. "Smlouva je nevídaným aktem, kde si můj obchodní protivník objednal přímo u Petra Tomana a bývalého ředitele BIS Stanislava Devátého mé stíhání," uvedl Železný. Podle něj ani tento argument nepřesvědčil senátory, aby se průběhem vyšetřování dále zabývali, přestože jde o přímou objednávku na jeho kriminalizaci.

Železného vydejte, doporučil výbor - iDNES 14. 01. 2003

Mandátový a imunitní výbor doporučil Senátu vydat Vladimíra Železného policii. Jednání trvalo tři hodiny. Šéf Novy kolegy během svého hodinového vystoupení o opaku nepřesvědčil. "Rozhodnutím výboru jsem ohromen," komentoval výsledek Železný. Kauzu označil za zmanipulovanou. "Neměl jsem dostatek času se obhájit." Členy výboru žádal, aby mu poskytli čtrnáct dnů na přípravu své obhajoby. Ti mu ale nevyhověli s tím, že by stejně nic nového nepřinesl. "V dnešní obhajobě nepředložil žádné důkazy o své nevině. Naopak, složitost případů, z nichž je obviněn, nás přesvědčila o tom, že se kauzami mají zabývat soudy," řekla novinářům členka výboru Alena Palečková. Podle předsedy výboru Jana Hadravy bylo pro vydání Železného sedm senátorů z dvanácti. O vydání rozhodne Senát 23. ledna.

Převládl politický zájem, tvrdí Chalupský

V rozhodování výboru převládl evidentně politický zájem na rychlém vydání Železného k dalšímu vyšetřování policií, uvádí v tiskové zprávě mluvčí šéfa Novy Martin Chalupský. "Došlo k tomu bez ohledu na fakt, že doktor Železný senátory upozornil, že bude schopen během 14 dnů předložit důkazy o manipulování s vyšetřováním svých kauz. Manipulace se dokonce objevily i v žádosti o jeho vydání," tvrdí mluvčí.

Železný: Důkaz mám, předložil bych další

Železný podle svého mluvčího výboru předložil smlouvu mezi společností ČNTS a Advokátní kanceláří Toman, Devátý, ve které si společnost Ronalda Laudera objednala u dvou právníků a bývalých poslanců trestní stíhání Vladimíra Železného za odměnu tří milionů korun. "Smlouva je nevídaným aktem, kde si můj obchodní protivník objednal přímo u Petra Tomana a bývalého ředitele BIS Stanislava Devátého mé stíhání," uvádí Železný v reakci na dokument. "Ani tento argument nepřesvědčil senátory, aby se průběhem vyšetřování dále zabývali, přestože jde o přímou objednávku na moji kriminalizaci. Kdyby mi byl poskytnut čas, byl bych schopen předat výboru ještě další materiály, které by doložily manipulativní charakter žádosti o mé vydání," zdůraznil Železný.

Šéf ČNTS: Smlouva na tři miliony neexistuje

Ředitel ČNTS Jan Vávra nepopírá, že jeho společnost s Advokátní kanceláří Toman, Devátý spolupracuje. "Je to však běžná spolupráce s advokátní kancerláří. Je to stejné, jako kdybychom my říkali, že si Železný u advokátů Aleše Rozehnala či Josefa Monsporta objednával stíhání ČNTS," reagoval Vávra. "Nevím přesně, kolik jsme advokátní kanceláři ve sporu s Novou a Vladimírem Železným zaplatili. Ale žádná smlouva na tři miliony neexistuje. To je opět nějaký úhybný manévr pana Železného," dodal.

Šéf Novy chce přesvědčit senátory

Železný seznámí podle Chalupského na jednání Senátu všechny senátory s vývojem svých kauz a předloží všechny důkazy, které mu mandátový a imunitní výbor neumožnil doložit. Rozhodnutí výboru je bezprecedentní, tvrdí mluvčí šéfa Novy. Podle něj kauza dostává definitivně politický charakter. "Jsem přesvědčen, že plénum všech senátorů zváží dopady takovéhoto způsobu rozhodování pro naši demokracii," dodal v prohlášení Železný.

Železný přišel až na potřetí

Vladimír Železný přišel na jednání imunitního výboru Senátu až na potřetí. Předešlá dvě zasedání byla kvůli Železného nepřítomnosti přerušena. Policie chce Železného stíhat pro podezření z poškozování věřitele a z daňových úniků. Vladimír Železný už dříve řekl, že by uvítal dva až tři týdny na prostudování policejní žádosti o jeho vydání. Rozhodnutí výboru bude doporučením pro Senát, který bude o žádosti rozhodovat jako celek. Senátoři se Železného imunitě chtějí věnovat jeden z bodů své schůze 23. ledna.

Železný na výbor nepřišel ani minulé úterý

Mandátový a imunitní výbor zasedl kvůli imunitě Železného již v úterý 7. ledna. Šéf Novy totiž ani tehdy nepřišel. "Nedostal vůbec žádnou pozvánku a nemohl se tedy zúčastnit jednání," řekl v úterý Železného mluvčí Martin Chalupský. Předseda výboru Jan Hadrava (US-DEU) ovšem tvrdí, že Železný pozván byl. "Už se to vysvělilo," řekl iDNES o den později Železného mluvčí. "Šlo o administrativní chybu v Senátu. Úředníci mu pozvánku poslali na adresu v Praze 5, se kterou pan Železný nemá nic společného. Adresu pro přijímání pošty má na Praze 1," dodal mluvčí.

Většina Senátorů je pro vydání

Většina senátorů je podle dostupných informací pro to, aby stíhání mohlo pokračovat. "Důvody pro nevydání neexistují," tvrdí člen výboru Richard Falbr (ČSSD). Shodný názor má i další člen výboru Zdeněk Bárta (za KDU-ČSL). Vydání se nebrání ani Jiří Pospíšil (ODS). Je pro to, aby každý měl právo obhájit se před soudem. Železný získal senátorskou imunitu na podzim, kdy byl do horní komory zvolen za hnutí Nezávislí. Bez souhlasu Senátu by jeho další trestní stíhání nebylo možné.

Senátor čelí dvěma obviněním

Šéf Novy a jeho bývalý právník Aleš Rozehnal čelí dvěma obviněním kvůli poškozování věřitele - společnosti Central European Media Enterprises (CME). Jeden případ se týká miliardové transakce s lichtenštejnskou nadací Astrona Foundation. Druhé obvinění souvisí s převody Železného majetku na několik společností. Z daňových úniků ve výši 6,8 milionu korun je Železný podezřelý kvůli dovozu obrazů z ciziny.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ

Železný se dosud jednání o imunitě vyhýbal

Imunitní výbor se začal záležitostí zabývat už před týdnem, nechtěl ji ale uzavřít bez vyslechnutí Železného. Senátor nejprve nepřišel na úterní jednání. Jeho mluvčí Martin Chalupský tvrdil, že nedostal pozvánku. Ani ve středu odpoledne se ale nemohl dostavit, protože otevíral senátorskou kancelář ve Znojmě. Podle mluvčího šéfa Novy Martina Chalupského bylo otvírání kanceláře dohodnuto už dávno dopředu. "Není to ale tak, že by se jednání vyhýbal. Už od úterý se telefonicky dohaduje s předsedou výboru panem Janem Hadravou na vhodném termínu," řekl mluvčí iDNES. Železný se se členy výboru dohodl na úterý 14. ledna. "Skutečně doložil, že otevírání kanceláře bylo naplánováno dopředu a nemůže to už tedy zrušit," potvrzuje tajemník imunitního výboru Václav Šedivý. "Pokud ale pan senátor nepřijde ani na další sjednaný termín, rozhodneme bezněho," doplnil tajemník výboru. Senátor Železný ale účast na dalším jednání slíbil.

Ochrání Železného Senát? - Televize ČT1 30. 10. 2002

Moderátor (Iveta Toušlová, Bohumil Klepetko):

Městské státní zastupitelství v Praze chce požádat Senát, aby odsouhlasil trestní stíhání nově zvoleného senátora Vladimíra Železného. Ředitele televize Nova vyšetřuje policie kvůli daňovým únikům a poškozování věřitele. Státní zastupitelství má za to, že Železného chrání senátorská imunita. Někteří právníci se ale domnívají, že se na období před zvolením nevztahuje. Sám Vladimír Železný už dříve prohlásil, že imunitu nepotřebuje.

Podle ústavy je k trestnímu stíhání poslanců a senátorů nutný souhlas příslušné komory parlamentu. Předseda mandátového a imunitního výboru Senátu, Tomáš Julínek, je přesvědčen, že souhlas se stíháním je potřeba i v případě Vladimíra Železného. Výbor už podobný případ řešil.

Tomáš Julínek (ODS), předseda mandátového a imunitního výboru Senátu: Rozhodli jsme vydat tenkrát a pokračovalo se dál v soudních procesech.

Eliška Wagnerová, místopředsedkyně Ústavního soudu: Pokud Senát nevyhoví, tak tady to stíhání trestní je zmařeno a zase je zmařeno tedy navždy, to znamená nebude možno osobu stíhat ani poté, kdy přestane být tedy tím senátorem.

V Polsku by v podobném případě policie stíhání zastavila do doby, než vyprší mandát a poté by vyšetřování automaticky obnovila. V Německu zas Bundestag před začátkem funkčního období vydává paušální souhlas s vyšetřováním všech svých členů. Pokud by v případě Železného vznikly o rozsahu imunity pochybnosti, muselo by státní zastupitelství požádat o rozhodnutí Nejvyšší soud.

Advokát Stanislav Devátý je ale přesvědčen, že imunita se na trestní stíhání zahájené před zvolením do funkce nevztahuje a policie by měla případ dále vyšetřovat. Podle něj by se jinak taková situace dala zneužít. Stanislav Devátý, advokát: Spácháte nějaký trestný čin jakéhokoliv charakteru, řekněme, možná nějakého hospodářského, a dostanete se do parlamentu nebo do Senátu a tím pádem kdyby vás sněmovna jaksi nezbavila imunity, tak by stíhání bylo navždy promlčeno.

Senátorský mandát a zároveň imunitu získal Vladimír Železný dnem svého zvolení, tedy minulou sobotu. O jeho vydání k trestnímu stíhání bude horní komora parlamentu rozhodovat až poté, co Vladimír Železný složí na první schůzi senátorský slib.

Rádi vás provedeme
problematikou práva