Od 1. července 2019 byla zrušena tzv. karenční doba. Zaměstnancům a osobám ve služebním poměru je náhrada mzdy nebo platu vyplácena opět již od 1. dne nemoci. Prý proto, aby nebyli občané trestání za nemoc.

A co podnikatelé?

Občan, který vykonává samostatně výdělečnou činnost, má v případě nemoci nárok na nemocenské až od 15. kalendářního dne trvání jeho dočasné pracovní neschopnosti (pokud se tedy dobrovolně účastní nemocenského pojištění). Po dobu prvních 14 dnů nemoci mu nepřísluší nic. Nová právní úprava ve svém důsledku opět upřednostňuje zaměstnance před podnikateli.

JUDr. Jitka Hořinová

„Advokátní kancelář TOMAN, DEVÁTÝ & PARTNEŘI poskytuje komplexní právní služby na nejvyšší úrovni jak domácím, tak zahraničním klientům již přes 30 let.  Advokátní kancelář disponuje několika týmy, specializujícími se na různé oblasti práva, jako je právo IT a média, trestní právo, obchodní právo, rodinné právo, mezinárodní právo, nemovitostní právo, vymáhání pohledávek a exekuce a mnoho dalších. Pokud tedy vyhledáváte kvalitní právní služby, neváhejte nás kontaktovat!“

JUDr. Jitka Hořinová - Profilový obrázek
JUDr. Jitka Hořinová
advokát

Mohlo by vás zajímat