Redaktor Jan Palička z info.cz v rozsáhlém rozhovoru vyzpovídal hlavní strůjce jedné z největších fúzí advokátních kanceláří, která se kdy na tuzemské scéně uskutečnila. Jakub Kotrba a Šimon Toman společně prozradili, proč se ke spojení rozhodli, jestli se shodnou při řízení společnosti a jaké mají další plány.

Ke spojování velkých advokátních kanceláří nedochází na českém trhu příliš často. Když svou fúzi oznámily advokátní kanceláře Toman & partneři a Chrenek, Kotrba, logicky to vyvolalo ve světě advokacie pozornost, už jen proto, že nová kancelář Chrenek, Toman, Kotrba se netají ambicí zařadit se tímto krokem mezi nejlepší desítku poskytovatelů právních služeb v České republice. V rozhovoru pro INFO.CZ právníci Šimon Toman a Jakub Kotrba vysvětlují, co je k rozhodnutí o fúzi vedlo, společnou filosofii, i to, co můžeme od nové advokátní kanceláře očekávat.

Jak už jsem naznačil v úvodu rozhovoru, fúze takto velkých advokátních kanceláří není v Česku úplně obvyklá. Co vás vedlo k rozhodnutí své již etablované kanceláře spojit?

Šimon Toman: Myšlenku fúze jsme iniciovali my, protože jsme se porozhlíželi po příležitostech, jak udělat na českém advokátním trhu další krok. Naše kancelář zde působí skoro třicet let, za tu dobu prošla mnoha změnami, dařilo se nám, ale já konkrétně jsem tlačil na to, abychom dosáhli nějakého dalšího stupně jak ve velikosti, tak ve významnosti. Když podnikáte v advokacii, tak máte možnost buď pomalu růst nabíráním nových klientů i lidí do samotné kanceláře, což je docela složité a hlavně pomalé. Poptávka je velká a navíc hodně absolventů právnických fakult už ani nesměřuje do advokacie. Alternativou tak je s někým spojit síly, vyrůst skokově a tím větším hráčem se stát okamžitě. K tomu jsme hledali vhodného partnera, kandidátů bylo více, ale s kanceláří pana doktora Chrenka jsme si sedli nejvíce.

Jakub Kotrba: K fúzi došlo ani ne před půl rokem, ale beru to tak, jako kdyby to trvalo mnohem déle. Podařilo se nám vytvořit něco unikátního. Ve většině případů totiž narážíte v advokacii na ego jednotlivých advokátů. Ve vztahu ke klientovi to nevadí, ve vztahu vzájemné spolupráce to občas může trochu drhnout. Nám se podařilo naladit několik eg velkých advokátních osobností na jednu vlnu a najít společný cíl v dosažení konkrétní vize vybudování velké komplexní kanceláře, kde každý přispěje tím, co umí nejlépe. Málokdy se stane, že si to takto sedne po profesní i lidské stránce u lidí, co se ještě před půl rokem neznali.

Co konkrétně způsobilo, že jste si tak vzájemně „sedli“ a spolupráci se očividně daří?

Šimon Toman: Můj otec si jako vůdčí osobnost naší kanceláře perfektně padl do noty s doktorem Chrenkem, ač je mezi nimi věkový rozdíl. Doplňují se nejen po stránce profesní, ale celkově se podařilo z osobností obou kanceláří udělat perfektně fungující celek. Otec vyniká v takové té klasické advokacii, doktor Chrenek se specializuje na byznysové věci a kolega Kotrba je perfektní ve vedení vlastního chodu kanceláře. Já se pak mohu soustředit na mediální stránku věci, shánění nových klientů a rozvíjení oblasti kybernetické bezpečnosti, na kterou se profesně zaměřuji. Jak Tomáš Chrenek, tak Jakub Kotrba nás nadchli svou vizí a drivem k jejímu dosažení, takže i to jednání o fúzi trvalo velmi krátkou dobu. Vše do sebe zapadalo.

Jakub Kotrba: Petr Toman je v advokacii známá a respektovaná osobnost. I s tím vším, co má za sebou, tak na většině významných kauzách pracuje osobně. Chodí k soudu, píše smlouvy, prostě vykonává opravdovou advokacii. Tento poctivý přístup od někoho tak váženého rozhodně všichni oceňujeme a motivuje nás. Plus jsme se sešli i v rámci filosofie, s jakou jsme své kanceláře do okamžiku jejich sfúzování budovali. V advokacii trávíte v kanceláři hodně času, jste tam mnohdy více než doma. A k tomu tam musí být odpovídající prostředí, aby tam lidé chodili rádi. Doma se taky chcete cítit co nejlépe, a aby toho šlo docílit i v pracovním prostředí, je potřeba, aby vše fungovalo, jak má.

Jak se vlastně doplňují původní advokátní kanceláře nyní v rámci pracovní agendy?

Šimon Toman: Ono doplňování bylo jedním z hlavních aspektů, které jsme si od fúze slibovali. V kanceláři Chrenek, Kotrba se nám podařilo najít nejen spolehlivé partnery se stejnou vizí, ale hlavně se opravdu perfektně doplňujeme co do specializací. Oni byli experti na veřejné zakázky, my je vůbec nedělali, podobně to je třeba se zdravotnickým právem a právem fúzí a akvizic. My naopak byli silní v trestním a rodinném právu, v klasické sporné agendě, v právu spojeném s politikou nebo právu kybernetické bezpečnosti. Vyšlo nám to tak, že společně komplexně pokrýváme vlastně úplně vše, co můžete na trhu advokátních služeb poptávat.

Netajíte se tím, že se chcete zařadit mezi nejlepší české advokátní kanceláře. Jak si ve srovnání s ostatními aktuálně po fúzi stojíte?

Jakub Kotrba: Je to o tom, zda chcete mít fabriku, nebo butik. Jak vlastně chcete hodnotit ono top 10? Podle počtu advokátů? Zaměstnanců? Obratu? Budou větší kanceláře s většími obraty, ale nejsem přesvědčen, že tohle je to, co klient v prvé řadě hledá. Kvalitu advokátní kanceláře ukazuje jen a pouze to, jak kvalitní služby umí poskytnout. Shodli jsme se na tom, že nikdy nesmíme růst na úkor kvality služeb. To představuje i největší úkol po takovém skokovém růstu kanceláře, udržet kvalitu práce na 100 %.

Jak už jste říkali, kancelář Chrenek, Kotrba přinesla do společného projektu silnou orientaci na veřejné zakázky. Bude právě to ve středu aktivit nové kanceláře Chrenek, Toman, Kotrba? Nebo se budete orientovat i na případy tzv. z ulice?

Šimon Toman: Neřekl bych, že se nechceme vůbec orientovat na takové ty jednorázové právní věci, jak říkáte pro klienty, co přijdou takříkajíc z ulice s jednou konkrétní věcí. Naše koncepce jako větší kanceláře, je být dobrým partnerem jak pro stát, tak i soukromý sektor. Ať už firmy, či jednotlivce. Naše kancelář se naopak v jednu dobu orientovala zejména na ony klienty z ulice. Být vnímáni jako kancelář, na kterou se může kdokoli obrátit, že nejste nějaká nedostupná předražená firma, je strašně důležité. Můj otec vždy říkal, že právě v tom je ta ryzí advokacie. S tím neplánujeme přestat a byla by i škoda o to přijít. Je to pro mě také to, co vytváří velmi kvalitní advokáty, kteří umí pracovat s klientem. Sednout si s ním, vyslechnout si jeho problém a pokusit se mu pomoci. Sice to nevytváří stamilionové obraty, ale je to důležité pro vnitřní růst kanceláře i jejích advokátů.

Stanovili jste si nějaké konkrétní cíle, kterých by vaše kancelář měla nyní dosáhnout?

Šimon Toman: Největší pády přichází, když jste moc závislí na jedné věci. My chceme pokrýt spektrum právních služeb tak, aby nás tohle nemohlo postihnout. Současně však chceme být opravdu specializovaní na několik vybraných právních oblastí. Specializace je strašně důležitá, stejně jako kolega Kotrba nejsem fanda toho, když někdo tvrdí, že tak nějak dělá všechno. Chceme být zlatým středem v tom, že opravdu budeme mít týmy nejlepších specialistů, avšak na vícero oblastí. Zejména se budeme zaměřovat na trestní a rodinné právo, veřejné zakázky, oblast kybernetické bezpečnosti a obchodní právo.

Jakub Kotrba: Stejně tak se chceme zaměřit na to, aby i osoby, které nemají jméno v názvu naší kanceláře, měly prostor na seberealizaci a budování kariéry. Chceme jim poskytnout platformu, aby měly možnost stát se i v rámci naší kanceláře osobnostmi advokátního světa, mohly jít do médií jako experti na svou problematiku, a ne jen být jedním z řady advokátů.

 

Rozhovor také vyšel na:
https://www.info.cz/pravo/advokacie/nasi-ambici-je-byt-mezi-nejlepsi-des...