V úterý 23. 04. 2019 Poslanecká sněmovna přehlasovala veto Senátu týkající se zdanění církevních restitucí. Prezident Miloš Zeman oznámil, že tuto novelu podepíše.

Církve tak budou muset od příštího roku platit daň z finančních náhrad, které získávají za nevydané restituce na základě smluv se státem. Tyto smlouvy v souvislosti s postupným snižováním příspěvků církvím umožňují postupnou odluku církví od státu.

Někteří poslanci a senátoři chystají ústavní stížnosti na zrušení tohoto zákona. Kritici vůči této novele argumentují například tím, že novela relativizuje princip právního státu a zasahuje do legitimního očekávání církve v dodržování uzavřených smluv. Ústavní soud již dříve nepřímo naznačil přiznání tohoto legitimního očekávání církvím.

Ústavní stížnost, již kritici plánují podat do konce května 2019, bude tedy možná úspěšná, avšak vzhledem k pouhému nepřímému náznaku Ústavního soudu, si na výsledek budeme muset počkat.

Markéta Kokešová

„Advokátní kancelář TOMAN, DEVÁTÝ & PARTNEŘI poskytuje komplexní právní služby na nejvyšší úrovni jak domácím, tak zahraničním klientům již přes 30 let.  Advokátní kancelář disponuje několika týmy, specializujícími se na různé oblasti práva, jako je právo IT a média, trestní právo, obchodní právo, rodinné právo, mezinárodní právo, nemovitostní právo, vymáhání pohledávek a exekuce a mnoho dalších. Pokud tedy vyhledáváte kvalitní právní služby, neváhejte nás kontaktovat!“