Krajské zásahové jednotky patří společně s Útvarem rychlého nasazení mezi elitní bojové součásti Policie České republiky. Mezi jejich hlavní úkoly patří eliminace nebezpečných ozbrojených pachatelů té nejzávažnější trestné činnosti v součinnosti se službou kriminální policie a vyšetřování. Dále se podílejí kupř. na akcích souvisejících s aktivní střelbou či terorem, na bezpečnostních doprovodech nebo na cílených operacích s podporou Letecké služby. Každá ze skupin zásahové jednotky je složena z operátorů, z nichž někteří mají vlastní specializaci. Nechybí zde velitel skupiny a jeho zástupce, pyrotechnik, odstřelovač, medik, vyjednavač, ale ani potápěč. Je tedy zřejmé, že každá skupina jednotky je univerzálně a samostatně použitelná k nasazení různého druhu. Také proto jsou na příslušníky zásahových jednotek už při výběru kladeny ty nejpřísnější nároky. Několikadenní náročné fyzické i psychické zátěžové testy pod spánkovou deprivací vyloučí obvykle téměř devadesát procent uchazečů. Stát se členem krajské zásahové jednotky tedy není rozhodně snadný úkol a pro každého, kdo výběrovým sítem projde je potom ctí mít na rukávu stejnokroje vysněnou insignii svého elitního útvaru.

Ve dnech 10. – 12. 9. 2021 proběhne již 24. ročník prestižní akce s názvem ŠUMAMAN, což je extrémní závod především krajských zásahových jednotek s další účastí Útvaru rychlého nasazení, AČR a HZS v malebném okolí lipenské přehrady. Jde o závod pětičlenných družstev, což odkazuje na týmovou spolupráci s tím, že se překonává trať o délce kolem 45 km. Závod se skládá z běhu, jízdy na kole, raftu, práce ve výškách, plnění dílčích úkolů na otevřené vodní ploše apod. Vítězem je vždy ten nejlepší. Čest však patří každému, kdo se aktivně do závodu zapojí a celou soutěžní trať absolvuje.

Již druhým rokem akci ŠUMAMAN finančně podporuje advokátní kancelář TOMAN&PARTNEŘI jako výraz uznání těm, kteří každým dnem ve službě nasazují vlastní životy při té nejnáročnější policejní práci. Jsme hrdi na to, že jsme alespoň dílem součástí celé akce. Dlouhodobě za zvýhodněných podmínek poskytujeme právní poradenství a služby aktivním policistům, a to nejen ve věcech služebního poměru a policejního práva, ale i v jiných právních oblastech, které se dotýkají jejich běžného života.

JUDr. Josef Sklenička

 

„Advokátní kancelář TOMAN & PARTNEŘI poskytuje komplexní právní služby na nejvyšší úrovni jak domácím, tak zahraničním klientům již přes 30 let. Advokátní kancelář disponuje několika týmy, specializujícími se na různé oblasti práva, jako je právo IT a média, trestní právo, obchodní právo, rodinné právo, mezinárodní právo, nemovitostní právo, vymáhání pohledávek a exekuce a mnoho dalších. Pokud tedy vyhledáváte kvalitní právní služby, neváhejte nás kontaktovat!“