V důsledku nedávné havárie letadla v Etiopii platí od 12. 3. 2019 zákaz Boeingů typu 737 MAX 8 2019 nad Evropským vzdušným prostorem. To může vést ke zrušené dovolené, protože tato letadla byla využívána často k letům do letních destinací. Cestující mají ovšem možnost, jak se bránit. Pokud totiž došlo ke zpoždění, či zrušení letu vinou leteckého dopravce, a ne vinou špatného počasí, nebo zásahu vyšší moci, je možné žádat odškodné, nejprve je však třeba kontaktovat leteckou společnost.

Dále musí být splněny následující podmínky: let musí začínat a končit na území EU, být zpožděn o více jak tři hodiny a zprostředkovávat ho musí evropská aerolinka. Dále se odškodné odvíjí od délky letu. Při délce nad 3500 km je to 600 EUR, při délce mezi 1500 a 3500 km odškodné činí 400 EUR, a jestliže je trasa kratší, cestující může požadovat 250 EUR. Nárok na vyplacení lze žádat až tři roky zpětně.

Dominik Hoda

„Advokátní kancelář TOMAN, DEVÁTÝ & PARTNEŘI poskytuje komplexní právní služby na nejvyšší úrovni jak domácím, tak zahraničním klientům již přes 30 let.  Advokátní kancelář disponuje několika týmy, specializujícími se na různé oblasti práva, jako je právo IT a média, trestní právo, obchodní právo, rodinné právo, mezinárodní právo, nemovitostní právo, vymáhání pohledávek a exekuce a mnoho dalších. Pokud tedy vyhledáváte kvalitní právní služby, neváhejte nás kontaktovat!“