Před časem jsme informovali o oznámení katastru nemovitostí z dubna letošního roku ohledně změn v aplikaci Nahlížení do katastru nemovitostí. Změny spočívají ve skrytí některých informací z katastru nemovitostí nepřihlášeným uživatelům, zejména údajů o vlastnících či účastnících řízení.

Proti změnám v aplikaci se zvedla vlna nevolí a byla vytvořena iniciativa OTEVŘENÝ KATASTR, která odeslala Vládě ČR žádost o zrušení nezákonného zásahu do práv občanů. Plánované změny jsou dle iniciativy v rozporu se základními principy demokratického právního státu, a jedná se o nepřiměřený a nezákonný zásah do práv občanů. Iniciativu založil advokát Mgr. Petr Novotný a připojilo se k ní přes čtyři tisíce občanů, desítky SVJ a bytových družstev a právnických osob či osob samostatně výdělečně činných, kteří využívají nahlížení do katastru nemovitostí při každodenní práci.

Dne 3. 6. 2021 vydal katastr nemovitostí oznámení, že i po 13. 6. 2021 (pozn. datum provedení plánovaných změn v aplikaci Nahlížení do katastru nemovitostí) zůstane zachováno zobrazování údajů o vlastnících či účastnících řízení bez přihlášení. Nepřihlášení uživatelé budou však muset překonat test CAPTCHA kódů, který spočívá v zadání zobrazeného kódu před zobrazením informací o vlastnících či účastnících řízení. Zadávání kódů by mělo dle katastru nemovitostí zabránit nežádoucímu automatizovanému vytěžování informací z katastru. Zadávání kódů se lze vyhnout přihlášením přes dálkový přístup či e-identitu.

Nadále zůstane tedy možnost nahlížení do katastru a zobrazení úplných údajů i nepřihlášeným uživatelům, avšak pouze za předpokladu, že zadají zobrazené CAPTCHA kódy. Aby se uživatel dozvěděl například informace o účastnících probíhajícího řízení v případě, kdy zná číslo listu vlastnictví a katastrální území, musí CAPTCHA kód zadat třikrát, než se zobrazí požadovaná informace o účastnících řízení.

Uživatelům, kteří s nahlížením pracují každý den, lze však doporučit i nadále přihlašování přes dálkový přístup či e-identitu, jelikož neustálé zadávání CAPTCHA kódů práci s aplikací Nahlížení do katastru nemovitostí komplikuje a pro účely práce s katastrem je potřeba počítat s větší časovou zátěží např. při přípravě smluvní dokumentace. 

Mgr. Dominika Matoušová

 

„Advokátní kancelář TOMAN & PARTNEŘI poskytuje komplexní právní služby na nejvyšší úrovni jak domácím, tak zahraničním klientům již přes 30 let.  Advokátní kancelář disponuje několika týmy, specializujícími se na různé oblasti práva, jako je právo IT a média, trestní právo, obchodní právo, rodinné právo, mezinárodní právo, nemovitostní právo, vymáhání pohledávek a exekuce a mnoho dalších. Pokud tedy vyhledáváte kvalitní právní služby, neváhejte nás kontaktovat!“