Okresní soud v Liberci povolil obnovu řízení v kauze disidenta Pavla Wonky. Ten v roce 1987 odmítal pracovat ve věznici v Liberci-Minkovicích, neboť své odsouzení považoval za nezákonné. Rozhodnutí soudu není pravomocné, státní zástupce Lukáš Pauldura si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

„Soudkyně povolila obnovu řízení z toho důvodu, že shledala, že jsou příznivější důvody, proč by mohlo být ve věci rozhodnuto,“ řekl právní zástupce Jiřího Wonky Lubomír Müller.

„Ve věci bylo trestní stíhání zastaveno jenom proto, že pan (Pavel) Wonka umřel. Nicméně vyšly najevo nové skutečnosti, že pan Wonka vůbec neměl být vězněn a tudíž i trestný čin, kterého se měl ve výkonu trestu dopustit, nemohl spáchat,“ připodotkl Müller.

Wonka byl v roce 1987 odsouzen k 21 měsícům pro trestné činy pobuřování a útoku na veřejného činitele. Ve věznici v Minkovicích ale odmítl pracovat s odůvodněním, že jeho odsouzení je od samého počátku (ex tunc) nezákonné a tudíž nikdo není oprávněn na něm pracovní povinnost vyžadovat.

Více o článku se dočtete na portálu idnes.cz

 

„Advokátní kancelář TOMAN & PARTNEŘI poskytuje komplexní právní služby na nejvyšší úrovni jak domácím, tak zahraničním klientům již přes 30 let.  Advokátní kancelář disponuje několika týmy, specializujícími se na různé oblasti práva, jako je právo IT a média, trestní právo, obchodní právo, rodinné právo, mezinárodní právo, nemovitostní právo, vymáhání pohledávek a exekuce a mnoho dalších. Pokud tedy vyhledáváte kvalitní právní služby, neváhejte nás kontaktovat!“