V oblasti kybernetické bezpečnosti se v současnosti nejvíce diskutuje nová směrnice NIS 2. Ta bude znamenat – po implementaci do českého právního řádu, což se očekává kolem poloviny roku 2024 – nové povinnosti pro více než šest tisíc českých firem. Alespoň to vyplývá z předběžných odhadů. Směrnice se stala tak horkým tématem, že i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) pro ni vytvořil zvláštní web. Co je však na NIS 2 tak unikátního, že již dva roky před plnými dopady dostává větší PR než například nový stavební zákon?

Co přinese směrnice NIS 2

Česká republika má ve srovnání s ostatními členskými státy EU opravdu kvalitně zpracovaný zákon o kybernetické bezpečnosti (ZKB). I díky tomu pro organizace, které jsou již ZKB regulovány, se toho po implementaci směrnice NIS 2 v praxi příliš měnit nebude. Hlavní změnu, kterou směrnice přinese, je zejména rozšíření počtu regulovaných osob, a to jak rozšířením regulovaných odvětví, tak způsobem identifikace tzv. „povinných osob“. V praxi to znamená, že až 6 000 soukromých i státních organizací bude nově muset zavádět bezpečnostní opatření v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Celý článek naleznete zde: 

https://www.info.cz/pravo/pravni-servis/smernice-nis-2-aneb-jak-udelat-pr-pravnimu-predpisu

Mgr. Šimon Toman

„Advokátní kancelář TOMAN & PARTNEŘI poskytuje komplexní právní služby na nejvyšší úrovni jak domácím, tak zahraničním klientům již přes 30 let. Advokátní kancelář disponuje několika týmy, specializujícími se na různé oblasti práva, jako je právo IT a média, trestní právo, obchodní právo, rodinné právo, mezinárodní právo, nemovitostní právo, vymáhání pohledávek a exekuce a mnoho dalších. Pokud tedy vyhledáváte kvalitní právní služby, neváhejte nás kontaktovat!“

Mohlo by vás zajímat