Předseda rady Českého telekomunikačního úřadu (dále jen „ČTÚ“) Jaromír Novák dnes ráno oznámil na Twitteru, že se rozhodl rezignovat na svou funkci. Dle zveřejněné fotografie části rezignačního dopisu je důvodem snaha Ministerstva průmyslu a obchodu (dále jen „MPO“) měnit podmínky aukce kmitočtů pro mobilní sít 5G, kterou pořádá právě ČTÚ. Novou předsedkyní rady ČTÚ se má stát Hana Továrková.

Bez předchozí konzultace s ČTÚ byl dnes na jednání vlády předložen materiál MPO, který navrhuje změny v postupu připravované aukce kmitočtů. Rezignace na funkci je tak podle Nováka jediným východiskem situace, kdy zjevně ČTÚ nebyl pod jeho řízením schopen MPO přesvědčit o správnosti svých postupů.

Jak v sobotu uvedla Hana Filipová na webu E15, Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček měl v úmyslu dnes na zasedání vlády navrhnout Novákovo odvolání.

Aukce kmitočtů pro síť 5G měla být vyhlášena na začátku ledna 2020. ČTÚ se však od počátku potýká s kritikou stanovených podmínek pro potenciální uchazeče, a tak do dnešního dne k vyhlášení aukce nedošlo. Nedostatečná transparentnost podmínek aukce byla kritizována odborníky z praxe také na konferenci k zavádění 5G sítě, kterou v minulém týdnu spoluorganizovala naše kancelář.

Mgr. Sabina Čamdžicová

Odkaz na autora fotky
Technology photo created by freepik