Pamětníci si vzpomenou, že se 8. března krom MDŽ připomíná výročí bitvy u Sokolova (1943) https://1url.cz/sK6ZF. Šlo o první bojové vystoupení čs. vojáků během 2. světové války po boku Rudé armády. Sokolovo je nevelká obec 40 km jižně od Charkova. Ano, toho Charkova, kde pro změnu po 79 letech útočí Putinova armáda na tu ukrajinskou bránící svobodnou Ukrajinu. Chronologicky vzato tak probíhá pátá bitva o Charkov https://1url.cz/DK6Zs. Řečeno s klasikem, to je hnus, velebnosti.

Možná nazrál čas, aby Japonsko zahájilo speciální vojenskou misi a vzalo si zpět Kurilské ostrovy https://1url.cz/UK6Zu. Ofiko záminkou by třeba mohl být podobný nesmysl jako ochrana Ukrajinců a Bělorusů žijících ve východním Polsku (17. 9. 1939) https://1url.cz/PK6Zr nebo demilitarizace a denacifikace Ukrajiny (únor 2022). Fantazii se meze nekladou. Narušitele mezinárodního práva nějaká pravda stejně nezajímá. Stejně tak by se čirou náhodou mohli z lesů Pobaltí vynořit „Lesní bratři“ https://1url.cz/6K6ZK a přesunout se na kousek dál na východ na území Říše Vladimíra Putimíra I. s cílem nahlodávat autoritářský režim. Kousek severněji by se mohli probudit Finové a nárokovat zpět Sověty uzmutou Karélii. Na v ústrety vyslaných ruských vojenských jednotkách, plazících se nemotorně v mnohakilometrových kolonách, by mohli z nostalgie potrénovat taktiku motti https://1url.cz/GK6Ze. A aby toho nebylo málo, na jihu by se pro změnu mohli zčistajasna objevit zelení mužíčkové bez označení https://1url.cz/SK6ZN prahnoucí po úrodných stepích a územích Předkavkazska s vizáží kubáňských kozáků, ze vzduchu krytí letouny F-16 s narychlo namalovanými ukrajinskými vlajkami, u nichž za kniplem třímají američtí Yankeeové. Proč by ne, když se tak v minulosti v Koreji činili Sověti https://1url.cz/VK6Zo. Generalissimus Vláďa Putimír I. by tak ochutnal vlastní medicínu.

Ruská vyšší a střední vrstva ve městech je více či méně v obraze (či spíše v rámu obrazu), co se děje a proč se ekonomické podmínky ve vnitřním Rusku zhoršují. Ano, jistě, může za to zlý Západ. Goebbelsova propaganda valí na plné obrátky, většina z Rusů nerozliší zrno od plev.

Nevím ale, jak bude lokální alfasamec Vláďa vysvětlovat těm obyčejným Rusům kdesi na venkově, proč nemohli v květnu jako obvykle vidět v TV jako vždy mistrovství světa v hokeji, nýbrž nově „Putinův hokejový pohár 5 spřátelených zemí“, tj. Ruska, Běloruska, Severní Koreje, Eritreje a Sýrie, které na Valném shromáždění OSN hlasovaly proti odsouzení ruské invaze https://1url.cz/MK6ZT. Asi je pak neuklidní, když jejich Rusko na cestě k vítězství postupně porazilo Eritreu 77:1, Sýrii 55:0, Severní Koreu 45:2 a nakonec pseudorivala Bělorusko 5:2.

Dost ironie. Nevím, kde se ruský medvěd zastaví, ale razantní jednotný politický a vojenský odpor zbytku světa proti agresi je z mého pohledu jediné východisko. Věřím, že ruská lekce je facka, která všechny probere z letargie a naivní iluze, že něco takového se v 21. stolení nemůže stát, a naopak mezinárodní společenství do budoucna nasměruje k větší akceschopnosti. Svoboda není samozřejmostí. Bohužel.

Na závěr si vypůjčím zprofanované heslo (nejen) československých interbrigadistů, když jej parafrázuji jej na „U Kyjeva se bojuje za Prahu“, nebudu zřejmě daleko od pravdy.

 

JUDr. Jan Hrnčář, advokát

TOMAN & PARTNEŘI advokátní kancelář, s.r.o.

„Advokátní kancelář TOMAN & PARTNEŘI poskytuje komplexní právní služby na nejvyšší úrovni jak domácím, tak zahraničním klientům již přes 30 let. Advokátní kancelář disponuje několika týmy, specializujícími se na různé oblasti práva, jako je právo IT a média, trestní právo, obchodní právo, rodinné právo, mezinárodní právo, nemovitostní právo, vymáhání pohledávek a exekuce a mnoho dalších. Pokud tedy vyhledáváte kvalitní právní služby, neváhejte nás kontaktovat!“

 

P. S. Jo a kdyby něco, tak ty koleje severně od Kyjeva vytrhali indiáni