Je to neuvěřitelných třicet let, co byl 17. listopadu 1989 na Národní třídě brutálním zásahem, který zčásti probíhal přímo v podloubí Kaňkova paláce, dnešního hlavního sídla České advokátní komory, zahájen rychlý pád více než čtyřicet let trvajícího komunistického režimu.

Česká advokátní komora si toto výročí připomíná mimořádným a objevným multimediálním projektem nazvaným "Advokáti proti totalitě", věnovaným deseti mimořádným osobnostem advokátního stavu našich moderních dějin, kteér bojovaly jak s nacistickou, tak komunistickou totalitou a jimž tímto komora vzdává hold - Kamillu Reslerovi, Jiřímu Křížkovi, Jarosalvu Borkovcovi, Rastislavu Váhalovi, Františku Hejnému, Dagmar Burešové, Otakaru Motejlovi, Jiřímu Machourkovi, Jánu Čarnogurskému a Milanu Hulíkovi. 

Projekt byl zahájen 5. listopadu 2019 odbornou právně-historickou konferencí ve Velké porotní síni Vrchního soudu v Praze.

V průběhu této konference byla také slavnostně pokřtěna kniha Advokáti proti totalitě autorského kolektivu vedeného JUDr. Petrem Tomanem a publicistou Ondřejem Šebestou, vydaná ve spolupráci s Českou advokátní komorou. Jejími kmotry se stali Mahulena Borkovcová a předseda ČAK Vladimír Jirousek.

Po skončení konference na Vrchním soudu v Praze pokračoval program v sídle České advokátní komory na Národní třídě, a to slavnostním předáním advokátních vyznamenání desítce advokátních osobností.

Celý článek Bulletinu advokacie věnovaný tomuto projektu si můžete přečíst níže.

Ke stažení

Bulletin advokacie - celý článek 1,339 kB