Poslanecká sněmovna začala projednávat návrh novely zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Novela má zlepšovat genderovou vyváženost volených orgánů některých obchodních společností prostřednictvím povinných kvót. Evropská unie totiž považuje zastoupení žen v klíčových řídících orgánech za nedostatečné.
Na základě Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2022/2381 ze dne 23. listopadu 2022 o zlepšení genderové vyváženosti mezi členy orgánů kotovaných společností a o souvisejících opatřeních („Směrnice“) má dojít k zavedení povinných kvót pro zastoupení „osob nedostatečně zastoupeného pohlaví“ ve správních, řídících nebo dozorčích orgánech společností, jejíž akcie jsou v jednom nebo více členských státech přijaty k obchodování na regulovaném trhu.
Členské státy musí podle Směrnice nejpozději 28. prosince 2024 přijmout a zveřejnit právní a správní předpisy nezbytné pro dosažení cíle stanoveného ve Směrnici. Českým zákonodárcům se tak pomalu krátí transpoziční lhůta, ve které musí český právní řád uzpůsobit znění Směrnice.
Obecně k právní úpravě
Do českého právního řádu by se měla Směrnice transponovat hlavně prostřednictvím zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu, ve znění pozdějších předpisů („zákon o podnikání na kapitálovém trhu“). Dle navrhovaného materiálu, který 10. 7. 2024 prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně, se má do zákona o kapitálovém trhu přijmout část třináctá s názvem „vyvážené zastoupení žen a mužů mezi členy vedoucího orgánu emitenta.“
Kvóty se ale mají vztahovat pouze na společnosti, jejichž akcie nebo obdobné cenné papíry představující podíl na společnosti, jsou přijaty k obchodování na evropském regulovaném trhu a má-li tato společnost sídlo na území České republiky nebo si ji zvolila za referenční stát. Pro uplatnění kvót společnost navíc musí zaměstnávat alespoň 250 zaměstnanců, a zároveň musí (i) roční úhrn čistého obratu společnosti přesáhnout částku odpovídající 50.000.000 EUR, nebo (ii) aktiva společnosti celkem přesáhnout částku odpovídající 43.000.000 EUR.
Podle důvodové zprávy k navrhované novele zákona o podnikání na kapitálovém trhu je těchto společností dle údajů České národní banky založených na výročních zprávách společností momentálně 6, i když se jejich počet samozřejmě může v budoucnu měnit (jedná se o ČEZ, a. s., Komerční banka, a. s., MONETA Money Bank, a. s., Philip Morris ČR, a. s., Kofola ČeskoSlovensko a.s. a Colt CZ Group SE).
Směrnice konkrétně stanoví požadavek na vytyčení cíle v souvislosti s minimálním procentuálním zastoupením mužů a žen. Společnosti, kterých se úprava dotkne, mají do 30. června 2026 splňovat alespoň jednu z následujících podmínek:
- osoby nedostatečně zastoupeného pohlaví mají zastávat nejméně 40 % míst nevýkonných členů jejich orgánů
- osoby nedostatečně zastoupeného pohlaví mají zastávat nejméně 33 % všech míst v jejich orgánech, ať jde o výkonné nebo nevýkonné členy orgánu
Výkonným členem vedoucího orgánu se rozumí člen vedoucího orgánu, který se účastní každodenního řízení společnosti (např. člen představenstva) a nevýkonným ostatní členové volených orgánů (např. člen správní rady, vykonávající kontrolní funkci nebo člen dozorčí rady).
V případě, že dotčené společnosti nezvolí cíl vyváženého zastoupení žen a mužů jim hrozí pokuta od České národní banky až ve výši 1.000.000,- Kč.
Závěr
Z údajů dostupných z obchodního rejstříku vyplývá, že v současném stavu požadavky na vyvážené zastoupení žen a můžu ve smyslu Směrnice, již naplňují tři ze šesti uvedených společností. Navržené změny se pak dotýkají jen velice úzkého výběru obchodních korporací, a pokud navržená novela zákona o podnikání na kapitálovém trhu projde oběma komorami Parlamentu, nelze očekávat žádnou rozsáhlou změnu v obsazování volených orgánů dalších společností.