Už jen na podpis prezidenta čeká novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích. V rámci této novely navrhla SPD v jednom z pozměňovacích návrhů do uvedeného zákona zakotvit potravinové kvóty, které by obchodům s plochou nad 400 m2 určovaly povinné zastoupení českých potravin. Minimálně 55 % z vybraných potravin by tak muselo být z české produkce, po roce 2022 by tento podíl rostl o 3 % ročně až do roku 2028, kdy by tyto kvóty činily finálních 73 %.

Kvóty by se vztahovaly na přibližně 150 druhů potravin, mezi nimi např. med, vejce, mouku, mléko, chléb, česnek, vepřové a hovězí maso, řepkový či slunečnicový olej, různé druhy ovoce a zeleniny, ale i ořechy či bylinné čaje.

Kromě Evropské unie, která České republice v případě přijetí potravinových kvót pohrozila žalobou, se proti určování povinného podílu českých potravin vymezovaly i velké obchodní řetězce v čele se Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR, který proti zavedení kvót brojil prostřednictvím kampaně. Kritici kvót především upozorňují na související omezení nabídky sortimentu, vzhledem k tomu, že Česká republika je ve spoustě potravinových komodit nesoběstačná či je dokonce vůbec neprodukuje, což by současně mělo za následek růst cen potravin. Obhájci kvót naproti tomu uvádí zlepšení potravinové soběstačnosti ČR jako jeden z hlavních argumentů pro jejich zavedení.

Popsaný návrh však neprošel přes Senát, který zákon o potravinách vrátil Poslanecké sněmovně. Ta kvóty na podnět Senátu z novely zákona vyřadila. Sněmovna však občanům doporučila podporovat české potraviny, a to zejména prostřednictvím koupě lokálních potravin a výrobků.

Novela i tak přinese několik podstatných změn. Mimo jiné například zavádí až 50milionové sankce za prodej potravin dvojí kvality. Těmi se rozumí výrobky, které jsou zaměnitelné s jinými výrobky členských zemí EU, ale s podstatně odlišným složením či vlastnostmi. Další novinkou bude možnost veřejných zadavatelů (např. nemocnic, škol či úřadů) v rámci zadávacích podmínek upřednostnit ve výběrovém řízení na dodávku potravin potraviny lokální.

Mgr. Bc. Denisa Brdlíková

 

„Advokátní kancelář TOMAN & PARTNEŘI poskytuje komplexní právní služby na nejvyšší úrovni jak domácím, tak zahraničním klientům již přes 30 let.  Advokátní kancelář disponuje několika týmy, specializujícími se na různé oblasti práva, jako je právo IT a média, trestní právo, obchodní právo, rodinné právo, mezinárodní právo, nemovitostní právo, vymáhání pohledávek a exekuce a mnoho dalších. Pokud tedy vyhledáváte kvalitní právní služby, neváhejte nás kontaktovat!“

 

Mgr. Bc. Denisa Hirschová - Profilový obrázek
Mgr. Bc. Denisa Hirschová
advokát