Po osmihodinové debatě hlasovali poslanci Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR ve čtvrtek 5. listopadu na své mimořádné schůzi o návrhu nového stavebního zákona, a nakonec ho poslali do dalšího “kola“ projednávání. Zákon odolal snaze opozice, aby byl vrácen vládě k přepracování.

Opozici připomínkovala především to, že vládní strany chtějí zákon razantně upravit až ve Sněmovně, a také poukazovala na to, že zákon kvůli nákaze koronavirem obhajoval vicepremiér doc. Ing. Karel Havlíček. Ph.D., MBA, namísto ministryně pro místní rozvoj Ing. Kláry Dostálové. Poslancům vadilo především to, že ministryně nemůže odpovědět na vznesené dotazy.

„Za 13 let se nám podařilo ukovat 26 novel stavebního zákona. Výsledek je to, že máme 20 typů stavebních úřadů, máme deset typů povolovacích procesů a jsme na 157. místě ve stavebním povolení v rámci žebříčku, který srovnává více jak 190 zemí světa,“ uvedl ministr Karel Havlíček.

Nová právní úprava má podle vlády zrychlit stavební řízení a zkrátit dobu povolování. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) si od ní slibuje kromě jiného zkrácení průměrné délky povolování u větších projektů z 5,4 roku na jeden rok. Nahradit má nynější zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon).

Rekodifikaci stavebního práva má vláda ve svém programovém prohlášení a zákon připravuje již delší dobu. Návrh kritizuje například Hospodářská komora ČR, vadí i městům. Podle nich omezuje pravomoci samosprávy, možnosti územního plánování či zakazuje vytvořit si vlastní stavební předpisy. Komora architektů ho již dříve označila za nevyužitou šanci.

Zákonem se nyní budou zabývat sněmovní výbory. Poslanecká sněmovna jim na to prodloužila lhůtu z obvyklých 60 na 100 dnů. Na plénum se tak stavební zákon vrátí ke druhému čtení nejdřív na konci února, Sněmovna by se měla sejít na začátku března.

Více o článku najdete na portálu advokatnidenik.cz.

„Advokátní kancelář TOMAN & PARTNEŘI poskytuje komplexní právní služby na nejvyšší úrovni jak domácím, tak zahraničním klientům již přes 30 let.  Advokátní kancelář disponuje několika týmy, specializujícími se na různé oblasti práva, jako je právo IT a média, trestní právo, obchodní právo, rodinné právo, mezinárodní právo, nemovitostní právo, vymáhání pohledávek a exekuce a mnoho dalších. Pokud tedy vyhledáváte kvalitní právní služby, neváhejte nás kontaktovat!“