Ve čtvrtek 4. 7. 2019 byla prezidentem podepsána novela zákona o podpoře sportu, která mimo jiné zřizuje Národní sportovní agenturu. Dle návrhu má být hlavním účelem agentury nový systém státní podpory sportu, kterým se má řešit především nedostatek financí v této oblasti. Agentura je někdy nazývána jako „nové ministerstvo školství“ z toho důvodu, že má převzít agendu včetně přerozdělování dotací od ministerstva školství, které doposud záležitosti ohledně sportu spravovalo. Počátek činnosti agentury se očekává od 1. 1. 2020, kontrola a poskytování dotací agenturou o rok později. 

Návrh novely zmíněného zákona se nesetkal s pochopením zejména na straně senátorů, kteří návrh novely vetovali. Veto Senátu pak téměř nejnižší možnou většinou přehlasovali poslanci i přes nesouhlas opozice, která rovněž upozorňovala na znepokojující ustanovení navrhovaného zákona. Kritika směřuje zejména na iniciátora novely zákona, bývalého hokejistu Hniličku, nynějšího poslance za ANO, který rovněž oznámil kandidaturu na post předsedy agentury, čímž zavdal podnět k domněnce, že zákon tvořil sám sobě na míru. Odpůrce novely zákona zneklidňují zejména rozsáhlé pravomoci předsedy agentury oproti relativně vágním podmínkám, které by měl předseda na základě zákona splňovat, stejně jako jeho obtížná odvolatelnost. Předseda agentury, volený vládou na návrh premiéra, může navíc být zároveň členem Parlamentu, což ovšem může být v rozporu se zákonem o střetu zájmů a služebním zákonem. Vyskytly se tak obavy ze zneužití postu předsedy agentury, a rovněž zazněla varování, aby se z poslance Hniličky nestal tzv. „bílý kůň“. Objevil se i názor, že se přijetím novely zákona o podpoře sportu jedná o přenos „babišismu“ do sportovního odvětví. Poslanec Hnilička veškeré obavy odmítá, stejně jako premiér Babiš, který o Hniličkovi hovoří jako o „poctivém klukovi, který byl v Naganu, určitě nekrade a nebude krást“. Poslanec Kalousek naopak Hniličku označil za „užitečného idiota“.

Mgr. Bc. Denisa Brdlíková

„Advokátní kancelář TOMAN, DEVÁTÝ & PARTNEŘI poskytuje komplexní právní služby na nejvyšší úrovni jak domácím, tak zahraničním klientům již přes 30 let.  Advokátní kancelář disponuje několika týmy, specializujícími se na různé oblasti práva, jako je právo IT a média, trestní právo, obchodní právo, rodinné právo, mezinárodní právo, nemovitostní právo, vymáhání pohledávek a exekuce a mnoho dalších. Pokud tedy vyhledáváte kvalitní právní služby, neváhejte nás kontaktovat!“

Mgr. Bc. Denisa Hirschová Profilový obrázek
Mgr. Bc. Denisa Hirschová
advokát

Rádi vás provedeme
problematikou práva