Mgr. Toman v článku pro Forbes upozorňuje, že narůstající evropské i tuzemské regulační požadavky začínají být pro řadu podnikatelů neúnosné.

České firmy budou brzy pohléhat dalším evropským regulacím a mnohé jsou už teď na pokraji sil. K požadavkům na udržitelnost záhy přibude i kyberbezpečnost. „Jde o příklad rostoucí regulace, která tvrdě dopadne hlavně na střední a menší společnosti,“ říká Šimon Toman.

Česká legislativa přebírá evropské směrnice, které mají často velmi bohulibé cíle. Nikdo už ale nehodnotí, kolik to bude podnikatele stát a jestli jsou vůbec schopni pravidla splnit. „Zákony a normy zjevně připravují lidé, kteří nikdy nepodnikali. Rozepíšou své představy o tom, co je nutné a nezbytné, na desítky stran vyhlášek a neřeší, jestli firmy mají peníze a lidi na to, aby byly schopné cíle splnit,“ popisuje Šimon Toman.

Příkladem je chystaný nový zákon o kybernetické bezpečnosti, který přenáší do českého práva evropskou směrnici NIS2. Rozšiřuje rozsah toho, co budou muset firmy nově plnit, a také zvyšuje počet soukromých i státních organizací, na které tyto povinnosti dopadnou.

Česku se tak počet regulovaných subjektů znásobí ze zhruba čtyř stovek na víc než šest tisíc. A regulace z velkých společností „proteče“ i na malé firmy.

Nový zákon o kybernetické bezpečnosti mimo jiné ukládá firmám a organizacím povinnost vyhodnocovat rizika svých významných dodavatelů. Státu zároveň dává pravomoc prostřednictvím Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) současné dodavatelské řetězce v zájmu kyberbezpečnosti regulovat.

Advokátní kancelář Chrenek, Toman, Kotrba je připravena své klienty na novou regulaci přichystat, společně se svými partnery nabízí službu Kybernetická bezpečnost, umí analyzovat dopady legislativy, provést kompletní audit kybernetické bezpečnosti, poradit se zavedením opatření. „Jde ale o komplexní problém, který vyžaduje porozumění problematice nejen z právního, ale i technického a organizačního hlediska. Společnosti budou potřebovat externí poradenství, ale měly by si dát pozor a volit osvědčené a zavedené firmy,“ dodává Šimon Toman.

 

Celý článek si můžete stáhnout na odkazu níže.

Ke stažení

Forbes: Přidušený český byznys 314 kB