Včera skončil roční legislativní proces, na jehož konci členské státy prostřednictvím Rady EU v úterý formálně přijali směrnici o zrušení výroby jednorázových plastových výrobků. Tato směrnice se týká především jednorázových brček, tyčinek do uší, plastových talířů, úchytů k nafukovacím balonkům, jednorázových hrnků, polystyrenových obalů na potraviny a dalším plastovým produktům. 

Nejvíce se tato směrnice dotkne především výrobců plastových výrobků, kteří budou nuceni k těmto výrobkům vymyslet různé alternativy. Výrobci jsou také povinni do pěti let začít vyrábět víčka k plastovým lahvím, tak, aby nedocházelo k jejich oddělení a volnému pohazování. Dále budou muset být u plastových výrobků návody, jak je lze recyklovat. Upozornění bude také u cigaretových filtrů, které obsahují plastové částice. 

Členské státy Evropské unie budou mít dva roky na implementaci směrnice do vnitrostátního právního řádu. Směrnice je nástrojem v boji se stále zvětšujícím se znečištěním, především moří. Dle dohody si Evropská unie slibuje, že do roku 2029 by mělo být recyklováno až 90 % plastových lahví na území EU.

Dominik Hoda

„Advokátní kancelář TOMAN, DEVÁTÝ & PARTNEŘI poskytuje komplexní právní služby na nejvyšší úrovni jak domácím, tak zahraničním klientům již přes 30 let.  Advokátní kancelář disponuje několika týmy, specializujícími se na různé oblasti práva, jako je právo IT a média, trestní právo, obchodní právo, rodinné právo, mezinárodní právo, nemovitostní právo, vymáhání pohledávek a exekuce a mnoho dalších. Pokud tedy vyhledáváte kvalitní právní služby, neváhejte nás kontaktovat!“