Znají to všichni advokáti i advokátní koncipienti. Poté, co Váš klient podá vysvětlení, následuje obligátní otázka. „Prosím Vás pane komisaři, mohu Vás v nejlepším zájmu svého klienta požádat o kopii protokolu?“ Obvykle následuje přísné „NE, v této fází řízení na to nemáte právo a už jsem rozhodl“. Marné jsou další snaživé prosby, kdy se snažíte všemožně, téměř se slzami v očích, poukázat na to, že Vám minulý týden jiný komisař v obdobné věci protokol vytiskl, a dokonce s úsměvem. Nic… odcházíte s propiskou v ruce a cestou do kanceláře přemítáte, co vlastně všechno Váš klient do desetistránkového protokolu uvedl. Říkáte si, to je zase bilance a spřádáte plány, jak se k protokolu dostat, aby z Vás měl klient radost a stále se nemračil. A tak hned druhý den navrhujete přezkum postupu policejního orgánu, upozorňujete na to, že oznamovatel, který stoprocentně udal Vašeho klienta účelově, aby mu zavařil, tak si chodí do spisu jako na zmrzlinu a Vy máte klientskou složku po půl roce nervů stále prázdnou.

Nastává lítý boj se všemi, kteří jsou procesně po ruce, zkoušíte všechno možné i nemožné, donekonečna žádáte o nahlížení do spisu, zdůrazňujete zachování procesní rovnosti, fair procesu… Upozorňujete na to, jak oznamovatel sbírá všechny Vaše protokoly jako motýly a kuje pikle, jak z jejich obsahu vydolovat něco proti Vašemu klientovi alespoň v některém z civilních sporů, které srdnatě vede spolu s trestní věcí. Co, kdyby to náhodou v trestu nedopadlo – jistota je jistota. No, a tak se utkáváte s větrnými mlýny, po večerech se modlíte, že snad zítřek bude příznivější. A není… Jakoby se proti Vám a Vašemu klientovi všichni spikli a začínáte mít pocit marnosti, že snad ani žádná spravedlnost neexistuje.

A přece malá naděje vysvitla. Světlo světa totiž spatřil zákon č. 220/2021 Sb., který mimo jiné přináší také novelu trestního řádu. Tato novela s účinností od 1. 7. 2021 konečně prolomila nejistotu, a nejen všem advokátům a advokátním koncipientům, ale především našim klientům garantuje v § 158 odst. 6 právo na kopii protokolu o podaném vysvětlení, a to i bez potupného škemrání. Podobně, jako kdysi vyslovil jeden slavný – malý krůček pro obhajobu v trestním řízení, ale velký skok v rámci posílení procesních práv v přípravné fázi. Nechť se do budoucna daří i nadále prosazovat oprávněné zájmy a nechť zůstanou zdravé přemýšlivé hlavy na svých místech.

JUDr. Josef Sklenička

 

„Advokátní kancelář TOMAN & PARTNEŘI poskytuje komplexní právní služby na nejvyšší úrovni jak domácím, tak zahraničním klientům již přes 30 let. Advokátní kancelář disponuje několika týmy, specializujícími se na různé oblasti práva, jako je právo IT a média, trestní právo, obchodní právo, rodinné právo, mezinárodní právo, nemovitostní právo, vymáhání pohledávek a exekuce a mnoho dalších. Pokud tedy vyhledáváte kvalitní právní služby, neváhejte nás kontaktovat!“

JUDr. Josef Sklenička, Ph.D. - Profilový obrázek
JUDr. Josef Sklenička, Ph.D.