Dne 11. září 2019 skončila roční lhůta pro sběr podpisů organizovaný mezinárodní občanskou iniciativou Compassion in World Farming (CIWF, Soucit ve světovém zemědělství). Zisk více než 1,6 milionu podpisů občanů ze všech 28 členských států Evropské unie podporujících zrušení klecových chovů slepic, ale i dalších hospodářských zvířat, je velkým úspěchem. Podle organizátorů petice se jednalo o historicky největší kampaň za zlepšení životní pohody hospodářských zvířat. Shromážděné podpisy budou nyní předány Evropské komisi s cílem změnit dosavadní nevyhovující legislativu Evropské unie. Ta má tři měsíce na to, aby se k petici vyjádřila, nemá ale povinnost na základě ní legislativní návrh předložit.

Podporu zákazu klecových chovů hospodářských zvířat ukazují i poslední průzkumy veřejného mínění. 94 % Evropanů považuje podle jejich výsledků ochranu dobrých životních podmínek zvířat za důležitou a 82 % si myslí, že by si hospodářská zvířata zasloužila lepší chovné prostředí. 
V Česku se v nevyhovujících klecových podmínkách chová asi 88 % slepic. Přitom z průzkumů vyplývá, že i u nás podporuje zákaz klecových chovů většina Čechů. 

Ne každý však s tímto návrhem souhlasí. Například ministr zemědělství Miroslav Toman tvrdí, že současná legislativa je plně postačující a jakékoliv její změny musí být nejprve podrobeny široké odborné diskusi. Šéf poslanců KSČM a místopředseda zemědělského výboru Pavel Kováčik zase varuje před zvyšováním cen. Připomněl, že vejce jsou surovinou pro další komodity, jejich zdražení by proto mohlo znamenat dominový efekt i u dalších výrobků. Občanské demokratce Veronice Vrecionové se zase nelíbí, že by změna měla být prosazena zákonem, očekávala by spíše tlak od samotných zákazníků. Zdá se tedy, že bez změn evropských předpisů zůstanou podmínky chovu slepic a dalších zvířat v České republice i nadále v nevyhovujícím stavu a beze změn. 

Na rozdíl od Česka však některé členské státy EU na změnu evropské legislativy nečekají a od nevhodných chovatelských praktik samy ustupují. Například v Lucembursku již byly obohacené klece zcela zakázány. K tomu by mělo dojít po roce 2020 také v Rakousku nebo Německu.

Požadavek na zlepšení podmínek chovu slepic mohou pomoci prosadit sami zákazníci tím, že přestanou kupovat vejce z nevyhovujících chovů. Na první pohled se to zdá nemožné, ale doba se rychle mění. Na stranu ochránců zvířat se totiž postupně staví i největší obchodní řetězce, např. Globus, Lidl, Penny Market, Albert, Tesco, Marks &Spencer, Kaufland, ale i např. McDonald´s a internetové obchody Košík.cz nebo Rohlík.cz. Všechny se totiž zavázaly, že od roku 2025 budou prodávat už pouze vejce z volných chovů. 

Na straně hospodářských zvířat a jejich důstojného života je i nezisková iniciativa Slepice v nouzi, která  si za svůj hlavní cíl stanovila pomoci slepičkám z vajíčkových velkochovů. „Chceme, aby alespoň tu druhou část svého života (slepice se mohou dožít více než 10 let!) prožily tam, kde uvidí slunce, trávu, žížaly…“

Já osobně, jakožto chovatelka šťastného hejna slepic, prohánějícího se po travnatém výběhu, mám z těchto iniciativ a pokroků velkou radost. Každý tvor má nárok na kvalitní život a my nemáme žádné právo na nelidské zacházení s jakýmkoliv živým tvorem.  Způsobů, jak můžeme slepičkám pomoci, je celá řada. Začíná to snadno při našem každodenním nákupu a končí třeba zrovna rozhodnutím pořídit si vlastní slepičky na zahradu.

JUDr. Renata Tomanová

„Advokátní kancelář TOMAN, DEVÁTÝ & PARTNEŘI poskytuje komplexní právní služby na nejvyšší úrovni jak domácím, tak zahraničním klientům již přes 30 let.  Advokátní kancelář disponuje několika týmy, specializujícími se na různé oblasti práva, jako je právo IT a média, trestní právo, obchodní právo, rodinné právo, mezinárodní právo, nemovitostní právo, vymáhání pohledávek a exekuce a mnoho dalších. Pokud tedy vyhledáváte kvalitní právní služby, neváhejte nás kontaktovat!“