Včera dne 16. 11. 2019, proběhla v Městském divadle Zlín premiére nové hry „Jednou budem dál“. Poté proběhl křest knihy „Samet v divadle“, kterou sepsal Jakub Malovaný s kolektivem divadelních herců, kteří v listopadu 1989 byli prvotními hybateli nastupujících změn, a moje malá osobnost měla tu obrovskou čest tuto knihu pokřtít.

Mohu jen říci, že to byl neuvěřitelný zážitek a můj obrovský dík patří opět hercům Zlínského divadla. O co v této inscenaci jde. Zde bych chtěl jen ocitovat rešerši z časopisu Městského divadla Zlín:

„Po úspěšném uvedení satirických kabaretů Ovčáček čtveráček a Ovčáček miláček připravuje Petr Michálek s herci další inscenaci, která s humorem, sarkasmem a nadhledem zmapuje to, co nás formovalo od sametového cinkání klíči v roce 1989 až po dnešek. S hudbou Zdeňka Krále a písňovými texty Jana Šotkovského si připomeneme třicet let bizarního panoptika kotrmelců jedné společnosti. „Pro divadlo je výročí Sametové revoluce úžasná příležitost, jak zcela nekorektně popsat cestu od komunistů ke komunistům. Bude to něco mezi Ovčáčkem, Českou sodou, Monty Pythony, muzikálem a Čechovem. Prostě kabaret,“ říká režisér Petr Michálek, který je současně autorem.“

Jak už jsem říkal, neuvěřitelný zážitek, především proto, jak se hercům podařilo přesně popsat vývoj naší společnosti a ještě se silnějším závěrem, tedy kdo vlastně jsme a kam vlastně jdeme.

Pro mne z toho vyplynul další závěr, a to že opět upadáme do jakési lhostejnosti a že nám přestává vadit, že naši zemi vede komunista a člověk vedený v seznamech StB pod krycím názvem Bureš, a to s pomocí komunisty a člověka vedeného v seznamech pod krycím názvem Falmer (Filip), přičemž prezidentem je další tzv. bývalý komunista a pro mne v současné době zlý člověk Milouš, pardon Miloš Zeman. A jak dlouho si necháme kálet na vlastní hlavu?

Na druhou stranu jsem hodně a hodně potěšen z dění demonstrace z Letné téhož dne (16. 11. 2019) a dalších vystoupení v celé zemi a vypadá to tak, že to kálení na naše hlavy brzo skončí. Prostě musí a hotovo!

Standa Devátý