Většina úspěšných společností dospěje během své praxe do fáze, kdy se musí rozhodnout, zda jim více vyhovuje pravidelná spolupráce s advokátní kanceláří, nebo zda mají najmout vlastního firemního právníka. Ani jedna z možností však není pro společnost v mnoha případech uspokojivá. Nadešel čas cenové revoluce v advokacii?

Pro mnohé společnosti je spolupráce s AK výhodná pouze v konkrétních případech, ve kterých jsou společnosti připraveny investovat větší náklady za vyšší kvalitu služeb. Díky rigidním hodinovým sazbám advokátních kanceláří však bývá v mnoha případech dlouhodobá spolupráce pro společnosti nadbytečná a je výhodnější na běžné právní služby najmout vlastní firemní právníky. Advokátní kanceláře využívat potom v případech, kdy společnost vyhodnotí, že je jejich expertíza nutná. Vedle cenové výhody jsou firemní právníci také důvěrně seznámeni s chodem společnosti a jsou tedy ve většině případů rychlejším a efektivnějším řešením než advokátní kanceláře.

Problémy s tímto modelem však nastávají v situacích, kdy společnosti rozhodují, jaké právní služby mají vypracovat firemní právníci a jaké práce mají nechat na specializovanější advokátní kanceláři. V mnoha případech nastává situace, že vedení firmy nesprávně vyhodnotí možnosti a kvalifikace firemních právníků a zadají jim práci, na kterou nejsou dostatečné kvalifikovaní. Ač v tu chvíli tedy ušetří na drahých právních službách advokátní kanceláře, tyto chyby se v mnoha případech časem objeví a způsobí společnosti v nejmenším velké finanční problémy.

Existuje tedy alternativa k tomuto modelu? Může se dlouhodobá a pravidelná spolupráce s advokátní kanceláří společnostem vyplatit do té míry, aby nemuseli zaměstnávat vlastní firemní právníky?

Já osobně jsem přesvědčen, že nastala ta správná doba pro nový model.

Nízká nezaměstnanost, rostoucí platy a zvyšující se požadavky zaměstnanců každým dnem znevýhodňují pro společnosti držet si vlastní právní oddělení. Advokátní kanceláře by měly být s ohledem na početné zázemí a specializace schopny vytvořit výhodnější podmínky pro své klienty, na základě kterých, by se společnostem vyplatilo dlouhodobě s nimi spolupracovat. Tato cesta je však možná pouze na základě odlišení hodinových sazeb za rozdílné právní služby, efektivnější komunikace s klientem a zaručením kvality, kterou firemní právníci nezaručí.

Naše advokátní kancelář Toman, Devátý & partneři je první kanceláří, která nový model nabízí. V rámci naší kanceláře jsme vytvořili oddělení poskytující službu LawFin Business Solutions. V rámci této služby vytvoříme klientovi jeho vlastní právní oddělení pod naší advokátní kanceláří.  Za výhodný, předem stanovený měsíční paušál, poskytujeme klientovi veškeré běžné právní služby. Ty jsou předem s klientem definovány na základě jeho specifických potřeb. Nad rámec těchto služeb je klientovi kdykoli dostupný celý tým naší advokátní kanceláře, který za zvýhodněné hodinové sazby poskytuje klientovi specializované právní služby dle jeho zadání.

Pro co nejvyšší efektivitu klientovi přiřazujeme jednoho konkrétního zaměstnance, který dle jeho potřeb pravidelně dochází do společnosti a komunikuje s advokátní kanceláří veškeré požadavky.

Netvrdím, že námi nabízená  služba je něčím zcela revolučním. Jsem však přesvědčen o tom, že jsme první advokátní kanceláří, která veřejně říká – je načase snížit ceny za běžné právní služby. Vyšší cenu lze obhájit pouze specializací nebo odborností.   

Šimon Toman