V současné době pracuji v naší advokátní kanceláři na dvou těžkých kauzách. Jedna je jako z hororu. Po večerech poslouchám hodinové nahrávky, jak naši klientku brutálně mlátí její tehdejší přítel. Druhá je spletitá kauza Huawei. Ve svých 24 letech beru možnost pracovat na takových kauzách jako ohromnou příležitost. Nejen proto, že řeším fascinující právní otázky, ale také proto, že se mohu již tak brzy ve své kariéře setkat i s osobními otázkami morálními. Ráno řeším problémy týrané ženy a snažím se ji bránit proti odporným činům protistrany, večer řeším problémy v současnosti společensky kontroverzní společnosti, jejíž zastupování někteří ztotožňují s podporou čínského totalitního režimu. Možná některé z vás zajímá, jak něco takového mohu dělat, či jak se při tom cítím. Popravdě, v prvním případě se necítím jako hrdina a v druhém se necítím jako záporák. V obou případech jsem dle mého názoru prostě právní zástupce toho, kdo potřebuje naše právní služby, a dělám svou práci. Mám to však v hlavě pomatené?

Ten, kdo má zjevně jasno víc než já, je advokát a zavilý tweetista Petr Němec. Jakmile se začaly objevovat články o našem zastupování Huawei, přispěchal se svojí twitter salvou, jak může můj otec zastupovat Huawei, a přitom napsat knihu Advokáti proti totalitě. Já, který jsem viděl otcovo nadšení pro tento projekt a neskutečnou práci, kterou do něj vložil, jsem byl zlostí bez sebe. Jak může advokát napadat jiného advokáta za to, koho zastupuje? Když advokát Němec začal záhy na Twitteru se svými 18 000 followers bez provokace napadat i mě, 24letého začínajícího právníka se 100 followers, viděl jsem to jako příležitost tuto otázku prodiskutovat.

Poslal jsem mu moje telefonní číslo a vyzval k setkání, kde bychom se mohli bavit bez omezení několika málo znaky na Twitteru. Bohužel mobil nezazvonil a místo toho přišly další tweety typu, zda se mi líbí špiónování či snad utlačování Ujgurů, které dle něj asi svým právním zastupováním české pobočky Huawei podporuji. Ač kolegu Němce můj pohled na věc očividně nezajímá, protože se se mnou nesetkal a pokračuje ve svých krátkých večerních tweetech, odpovím mu zde: nelíbí. Nepodporuji totalitní režimy, nepodporuji utlačování jakýchkoli menšin ani špehování či odposlouchávání. Nepodporuji slepou nenávist vůči jakýmkoli národům ani rasismus a xenofobii, kterou tato nenávist vyvolává. Nepodporuji ovšem ani online šikanu, které se starší kolega dopouští zveřejňováním soukromých zpráv a napadáním začínajících právníků na Twitteru. Ač mě popravdě s mojí povahou kolega stěží může jakkoli šikanovat, pan Němec mě nezná a z toho co ví (věk, postavení, zkušenosti, statut), si mohl najít sobě více rovného soupeře. To však asi ale není jeho styl i přes jeho profilování se jako „ochránce slabších“.

Společnost Huawei budu nadále zastupovat, protože žádnou z těchto otázek jsem s nikým v této společnosti nikdy neřešil. Společnost Huawei podniká na českém trhu již více než 15 let a za tu dobu má stovky spolupracujících českých společností, zákazníků, zaměstnanců i advokátů. Logikou Petra Němce asi každý z nich podporuje komunistický režim, stejně asi jako advokáti tisíce jiných nadnárodních společností, které mají v Číně sklady nebo využívají čínskou pracovní sílu…

V rámci kauzy Huawei se zabývám právními otázkami, které jsou v právním státě naprosto relevantní – například možnosti vyloučení společnosti z volného trhu, procesní váhou utajovaných důkazů, kybernetickou bezpečností či rolí médii a jak s nimi advokát musí komunikovat a jsem za to rád, protože je to obrovská zkušenost. Ano, vybral jsem si zastupovat společnost Huawei, neodmítl jsem tuto práci stejně tak, jako bych neodmítl jakoukoli jinou společnost, která by mi umožnila řešit tak zajímavé právní otázky. Je to moje práce. A pokud o tom chce kdokoliv diskutovat a třeba zachránit ve vašich očích mladého záporáka, pozvánka k diskusi je stále na stole.

Pokud je Petr Němec osobou, která by měla určovat budoucnost advokacie, jak napsal Václav Vlk, nejsem si jistý, zda právě takové chci být součástí. Moji idolové vždy byly osoby jako Tomáš Sokol, Vladimír Jirousek či můj otec, protože ti věci řeší osobně z očí do očí, ne skryti za znaky Twitteru. Jelikož však nejsem ten, co utíká z boje, budu pracovat na tom, aby tyto zásady advokacie zůstaly zachovány. Pane Václave Vlku, berte to jako mou oficiální přihlášku na Váš seznam.

Mgr. Šimon Toman

Snad to kolega nepůjde opět hrdinně zažalovat na advokátní komoru

„Advokátní kancelář TOMAN & PARTNEŘI poskytuje komplexní právní služby na nejvyšší úrovni jak domácím, tak zahraničním klientům již přes 30 let.  Advokátní kancelář disponuje několika týmy, specializujícími se na různé oblasti práva, jako je právo IT a média, trestní právo, obchodní právo, rodinné právo, mezinárodní právo, nemovitostní právo, vymáhání pohledávek a exekuce a mnoho dalších. Pokud tedy vyhledáváte kvalitní právní služby, neváhejte nás kontaktovat!“

Mohlo by vás zajímat